skip to main content
Breaking News

Trump může být poslední. Polsko připravuje zákon, který by Twitteru zakázal blokování účtů

Nedávné zablokování účtu prezidenta Trumpa na sociálních sítích vyvolalo debatu nad tím, jak velkou moc mají tato média mít. Řada politiků v čele s Angelou Merkelovou označila vyloučení amerického republikána ze sítí za „problematické“.

Polsko dnes v reakci oznámilo, že připravuje nový zákon, který by měl omezit moc sociálních sítí, jako jsou Facebook a Twitter, mazat obsah příspěvků a zavírat účty. Podle chystaného zákona by tak směly činit jen v případě, že by obsah porušoval polské zákony.

Reklama

Chystaný zákon o svobodě slova na internetu počítá podle listu Gazeta Wyborcza se vznikem rady, která by mohla nařídit sociálním médiím obnovit odstraněný obsah, pokud je v souladu s polskými zákony. Mohla by také udělovat pokuty sahající až k 50 milionům zlotých, tedy asi 288 milionům korun.

Návrhem by se vláda měla zabývat v příštích dnech. Je však otázkou, jak účinné by bylo vymáhání polských předpisů ve firmách se sídlem v USA. Podobná pravidla podle polského ministerstva již platí v Německu a Francii, tam má však konkrétně Facebook mnohem větší zastoupení, které má částečně na starosti i moderování obsahu.