Exprezident Spojených států Donald Trump v noci na pátek na sociální síti X, dříve Twitteru, poprvé od ledna 2021 zveřejnil příspěvek. Je jím jeho fotografie z věznice ve státě Georgia, kterou tamní úřady pořídily ve čtvrtek, když se jim Trump vydal kvůli obvinění z nelegálních zásahů do posledních prezidentských voleb.

Sedmasedmdesátiletý politik fotografii doplnil datem jejího pořízení a slovy o zasahování do voleb a nevzdávání se. Zveřejnil pod ní také adresu webu, na kterém je možné přispět na jeho kampaň před prezidentskými volbami v příštím roce.

Slovy o zasahování do voleb naráží Trump na svá tvrzení o tom, že jeho obvinění v Georgii i trojici dalších případů jsou politicky motivovaná a mají zabránit jeho návratu do Bílého domu.

Svůj dosud poslední tweet Trump zveřejnil 8. ledna 2021, tedy dva dni poté, co jeho příznivci vtrhli do budovy Kongresu ve Washingtonu. Trump, který odmítl uznat svou porážku ve volbách v roce 2020, v nichž ho pokořil Joe Biden, nedlouho před útokem na Kapitol své příznivce mimo jiné vyzval, aby „bojovali jako o život“.

Po útoku na Kapitol sociální síť tehdy ještě zvaná Twitter Trumpovi zakázala publikovat další příspěvky a zrušila mu účet. Nový majitel sociální sítě Elon Musk loni v listopadu exprezidentovi účet znovu obnovil. Trump tehdy ale řekl, že nemá zájem se na Twitter vracet a místo toho krátké vzkazy publikoval na své sociální síti Truth Social.

Jeho příspěvky na X, kde má 86,5 milionu sledujících, ale mají podle všeho mnohem větší dosah.