Americký prezident Donald Trump podepsal výkonný příkaz, který zavádí ekonomické a cestovní sankce proti jednotlivcům zapojeným do vyšetřování Mezinárodního trestního soudu (ICC) v nizozemském Haagu. S informací přišla agentura Reuters.
Sankce se dotknou těch, kteří pracují na vyšetřování vůči občanům a spojencům USA, jako je izraelský premiér Benjamin Netanjahu, který se v týdnu sešel s Trumpem v Oválné pracovně.
Mezinárodní trestní soud vydal loni v listopadu na Netanjahua mezinárodní zatykač kvůli postupu židovského státu v Pásmu Gazy.
Trumpovy sankce zahrnují zmrazení majetku a zákaz vstupu do USA pro dotčené osoby zapletené do vyšetřování v Haagu.
„Soud pevně stojí za svými zaměstnanci a zavazuje se, že bude i nadále poskytovat spravedlnost a naději milionům nevinných obětí zvěrstev po celém světě ve všech situacích, kdy jim čelí,“ uvedl soud v pátek.
Evropští lídři, včetně předsedy Evropské rady Antónia Costy a předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyen, kritizovali sankce jako ohrožení nezávislosti soudu a podkopávání mezinárodního trestního práva.
Naopak maďarský premiér Viktor Orbán, blízký spojenec Trumpa, rozhodnutí uvítal a naznačil možnost vystoupení Maďarska z ICC.
„Je načase, aby Maďarsko přehodnotilo, co děláme v mezinárodní organizaci, která je pod sankcemi USA! V mezinárodní politice vane nový vítr. Říkáme mu Trumpovo tornádo,“ napsal maďarský státník na síti X.
Kromě izraelského premiéra vydal na jaře 2023 soud v Haagu zatykač také na ruského prezidenta Vladimira Putina kvůli ruské invazi na Ukrajinu.
Představitelé soudu se v pátek sešli, aby projednali důsledky sankcí, píše Reuters. Podle agentury není zatím jasné, na koho přesně se budou sankce vztahovat.
Už dříve ale v Haagu přijali opatření před možnými americkými sankcemi vůči soudním zaměstnancům, aby nedošlo k ochromení tribunálu pro válečné zločiny, dodává Reuters.
Během prvního funkčního období Donalda Trumpa uvalil Bílý dům sankce na tehdejší žalobkyni Fatou Bensouda kvůli vyšetřování údajných válečných zločinů amerických vojáků v Afghánistánu.
V reakci na Putinův zatykač zase Rusko zakázalo vstup do země hlavnímu žalobci ICC Karimu Khanovi a zařadilo jej spolu se dvěma soudci na seznam hledaných osob.