Floridské letovisko Mar-a-Lago bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa prohledává americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI). O „neohlášené razii“ informoval sám Trump.

Operace se týká vyšetřování exprezidenta kvůli podezření ze špatného zacházení s tajnými dokumenty, napsala agentura AP s odvoláním na zdroje obeznámené se situací. Sama FBI ani ministerstvo spravedlnosti zatím zátah nepotvrdily. Stejně tak se k záležitosti odmítl vyjádřit Bílý dům.

„Po spolupráci s příslušnými vládními orgány nebyla tato neohlášená razie v mém domě ani nutná, ani vhodná,“ uvedl Trump v prohlášení. Důvod razie neupřesnil.

Letovisko Mar-a-Lago „je v současné době v obležení, napadeno a obsazeno velkou skupinou agentů FBI“, napsal pouze exprezident, který dodal, že se agenti „vloupali“ i do jeho trezoru. Pokud by se tato informace potvrdila, znamenalo by to „dramatický posun“ ve vyšetřování bývalého prezidenta, napsala agentura AP.

Američtí federální prokurátoři od května vyšetřují, zda bývalý prezident během svého působení ve funkci správně nakládal s tajnými dokumenty. Národní archiv USA již dříve zjistil, že si Trump po skončení svého mandátu odvezl do své floridské rezidence krabice s materiály, včetně vládních dokumentů, suvenýrů a darů od zahraničních představitelů.

Podle zákona musí američtí prezidenti poskytnout všechny své dopisy, e-maily a pracovní dokumenty Národnímu archivu. Podle úřadů Trump mnoho dokumentů nezákonně zničil a některé z nich byly „slepené dohromady“, píše BBC. Trump tyto informace již dříve označil za „falešné zprávy“.

„(Při vyšetřování) jde o zákon o prezidentských záznamech,“ řekl CBS jeden z Trumpových poradců, který také uvedl, že když FBI odešla, „vzala si s sebou jen velmi málo“. BBC však upozorňuje, že federální příkaz k prohlídce musí podepsat soudce a úřady musí mít dostatečné podezření, že prohlídka přinese důkazy o nezákonné činnosti.

„Je to útok krajně levicových demokratů, kteří si zoufale přejí, abych v roce 2024 nekandidoval,“ prohlásil Trump.

I Trumpův syn Eric pro Fox News potvrdil, že agenti prohledávají letovisko v souvislosti s dokumenty, které jeho otec odnesl z Bílého domu. Podle Erica Trumpa však exprezident s archivem již několik měsíců spolupracuje.

Trump nebyl doma

Agenti FBI vstoupili do Trumpova sídla v pondělí brzy ráno místního času a zřejmě se zaměřili na místo, kde exprezident žije a kde má v rozlehlém letovisku kancelář, dodala CNN. Podle Fox News Trump v době, kdy FBI vstoupila do jeho sídla, na Floridě nebyl. Podle stanice byl v pondělí v New Yorku.

„Bylo odneseno několik krabic,“ řekl BBC anonymně jeden z představitelů FBI, který zároveň dodal, že nebyly vykopnuty žádné dveře.

Podle agentury Reuters se před Mar-a-Lagem současně shromáždilo několik desítek Trumpových příznivců a před letoviskem, které se nachází na pobřeží severně od Miami, proto stála policejní auta se zapnutými majáky.

Prohlídka soukromého sídla bývalého prezidenta, který mimo jiné zvažuje, že se bude v roce 2024 znovu ucházet o úřad, je podle serveru Politico historicky bezprecedentním krokem FBI a ministerstva spravedlnosti.

Žádný z předchozích amerických prezidentů nečelil tak rozsáhlému veřejnému vyšetřování jako Trump, který je rovněž vyšetřován zvláštním výborem Sněmovny reprezentantů kvůli možnému podílu na útocích na americký Kapitol 6. ledna 2021.