Majetek Trumpova zetě se i díky jeho kontroverzní, Saúdy podporované soukromé kapitálové společnosti Affinity Partners blíží deseticiferné částce. Trumpovo vítězství mu k této metě pravděpodobně ještě pomůže.
Jared Kushner stál 15. září 2020 na jižním trávníku Bílého domu a sledoval vyvrcholení své čtyřleté blízkovýchodní diplomatické mise: podpis Abrahámovských dohod, souboru stabilizačních smluv, které pomáhal vyjednat s Izraelem, Spojenými arabskými emiráty a Bahrajnem. Ty měly prostřednictvím navázání vztahů a podpory investičních vazeb přispět k míru v regionu.
Třiačtyřicetiletý Kushner, který je manželem dcery Donalda Trumpa Ivanky a působil jako vysoce postavený poradce v Trumpově administrativě, ve svých pamětech z roku 2022 vzpomíná, že se v tu chvíli cítil vyčerpaný, ale hluboce šťastný. „Po dlouhé a náročné cestě se nám podařilo nemyslitelné: dosáhli jsme míru na Blízkém východě,“ líčí Kushner.
Po čtyřech letech se Izrael a Hamás zmítají ve stále se prohlubující válce, v níž podle odhadů zahynulo 1600 Izraelců a 44 tisíc Palestinců. Zatímco konflikt eskaluje, Kushner je i nadále oddán myšlence, že ekonomické investice mezi Izraelem a Perským zálivem mohou zlepšit vztahy a přinést do regionu mír.
Od svého odchodu z politiky v roce 2021 Kushner sledoval stejné ambice na Blízkém východě a využíval svých mocných konexí, aby vytvořil soukromou kapitálovou společnost v hodnotě tří miliard dolarů (aktiva), čímž svůj majetek rozšířil o odhadovaných 170 milionů dolarů, přestože v tomto odvětví nemá příliš zkušeností.
„Dělat mírové dohody v této části světa je mnohem těžší než dělat obchodní dohody. Moje dosavadní úspěchy v tomto regionu nemají žádné obdoby,“ říká Kushner v nedávném rozhovoru pro americký Forbes.
Kushner založil společnost Affinity Partners v lednu 2021, ve stejném měsíci, kdy jeho tchán opustil Bílý dům a usadil se v Mar-a-Lago. Kushnerovi se podařilo získat dvě miliardy dolarů od saúdskoarabského státního investičního fondu, který má hodnotu 925 miliard dolarů, a více než 400 milionů dolarů v investicích od pobídkových fondů v Kataru a Abú Dhabí.
Dalších zhruba 600 milionů dolarů přišlo od nejmenovaného investora a také od tchajwanského miliardáře Terryho Goua, jehož společnost Foxconn vyrábí většinu světových iPhonů. Během svého působení v Bílém domě pomáhal Kushner vyjednat dotace pro továrnu Foxconnu ve Wisconsinu.
„Důvěřují mi a chtějí začít budovat vazby s Izraelem,“ říká Kushner o svých investorech z Perského zálivu. „Pomoci jim najít dobré investice v Izraeli považuji za velmi důležitou a vzrušující věc.“
Společnost Affinity pomohla zvýšit Kushnerovo čisté jmění na nejméně 900 milionů dolarů, což je o 180 procent více než na začátku roku 2017, kdy se stal Trumpovým poradcem. Tehdy měl Kushner podle osobního finančního prohlášení, které získal deník New York Times, majetek ve výši pouhých 324 milionů dolarů.
Jak tenkrát, tak i nyní tvoří více než polovinu jeho majetku – v současnosti asi 580 milionů dolarů – jeho dvacetiprocentní podíl v rodinné, desítky let fungující newyorské realitní firmě Kushner Companies. Tu vedl jako generální ředitel od svých sedmadvaceti do šestatřiceti let (jeho čisté jmění se v letech 2011 až 2016, kdy nemovitosti řídil, více než ztrojnásobilo).
Kushnerův majetek také zahrnuje odhadem 150 milionů dolarů v hotovosti, umělecká díla, další investice a podíl na jeho a Ivančině domě v Miami. Ke svému čistému jmění se ale Kushner odmítl vyjádřit, jen konstatoval, že miliardářem zatím ještě není.
Forbes oceňuje majetek Kushnera nezávisle na majetku Ivanky, jehož hodnota se pohybuje kolem padesáti milionů dolarů. Její osmasedmdesátiletý otec jí, a ani ostatním svým dětem, dosud nepředal významný podíl na žádném ze svého hlavního jmění, kromě hotelu v D.C., který již prodali.
Sázka na nejistotu
Ačkoli se společnosti Kushner Companies v posledních letech daří, je to právě Kushnerova novější, kontroverzní sázka na soukromý kapitál, která ho posouvá k hranici miliardářského statutu. Forbes konzervativně odhaduje, na základě rozhovorů se sedmi investory do soukromých kapitálových podílů a analytiky, že Affinity má nyní pro Kushnera jako jediného vlastníka firmy hodnotu 170 milionů dolarů.
To zahrnuje jednatřicet milionů dolarů, které do firmy investoval, dvanáct milionů dolarů v příspěvcích po zdanění, které již inkasoval, a dalších 130 milionů dolarů na očekávaných poplatcích a ziscích během přibližně desetileté životnosti jediného fondu firmy do roku 2031. Affinity, která se stále rozjíždí, v současné době inkasuje přibližně deset až patnáct procent ze svých odhadovaných ročních zisků z poplatků ve výši 45 milionů dolarů.
Vzhledem k tomu, že Affinity, která má pětatřicet zaměstnanců, je mladá a neobvyklá firma (spoléhá se na malou skupinu exkluzivních investorů, kteří by už nemuseli investovat tak obrovské částky), má podle analytiků a investorů v současnosti nižší hodnotu než zavedené private equity skupiny podobné velikosti.
„Lidé vědí, kdo je Jared Kushner, ale není to KKR, není to Blackstone. Je to jednotlivec,“ říká Ben Budish, analytik společnosti Barclays.
Přesto jde o 170 milionů dolarů osobního majetku, který by Kushner pravděpodobně nezískal bez svého působení ve vládě. Zanedlouho by se z něj stal miliardář i bez ohledu na to, kdo vyhrál prezidentské volby. Trumpovo vítězství však firmu pravděpodobně nakopne, což jeho zahraniční podporovatele povzbudí k dalším investicím, aniž by řešili, jak se jeho investicím daří. A Kushnerovo čisté jmění se tak ještě zvýší.
Společnost Affinity měla pomalý rozjezd. V prvním roce nevyužila téměř žádný kapitál, zatímco se Kushner zaučoval a snažil se orientovat na turbulentním pandemickém trhu. Od té doby však společnost zrychlila tempo a nyní investovala přibližně 1,6 miliardy dolarů do nejméně osmi firem v Brazílii, Německu, Izraeli, USA, Velké Británii a Spojených arabských emirátech v různých odvětvích od finančnictví po energetiku. Podle Kushnera firma investuje také do umělé inteligence a datových center a plánuje dva realitní projekty v Albánii a Srbsku.
„Hledáme rostoucí společnosti. Nehledám podniky, které bych kupoval za účelem snížení nákladů a jejich přeměny,“ říká Kushner. „Nacházíme podle našeho názoru špatně oceněné příležitosti se světlou budoucností a jsme schopni uzavírat velké sázky na správné směřování.“
Nejvýznamnějšími investicemi jsou zatím ty, které uskutečnili v Izraeli. V září 2023 oznámila Affinity transakci v hodnotě 110 milionů dolarů za patnáctiprocentní podíl v automobilovém a úvěrovém podniku konglomerátu Shlomo Group. Jednalo se o vůbec první známou investici saúdskoarabského a katarského investičního fondu v Izraeli, která byla významná proto, že ani jeden ze států Perského zálivu nemá s Jeruzalémem diplomatické vztahy a Kushner musel získat výjimky od obou vlád, aby ji mohl uskutečnit. O měsíc později rozbouřily Blízký východ útoky ze 7. října.
Válka Kushnerovi nezabránila v tom, aby na tento region vsadil znovu. Obchod se společností Shlomo byl uzavřen v lednu tohoto roku a o šest měsíců později společnost Affinity koupila za zhruba 130 milionů dolarů akcie veřejně obchodované izraelské společnosti Phoenix Financial poskytující finanční služby. „Jen mě to sblížilo s mými investory,“ říká Kushner. „To, že investuji peníze ze Zálivu do Izraele po 7. říjnu, je velmi důležité. Musíme všechny sblížit.“
Soukromé kapitálové společnosti vytvářejí výnosy až na konci investičního období, kdy začnou prodávat aktiva a vracet zisky investorům. Affinity má tohoto bodu dosáhnout kolem roku 2028 nebo 2029, takže je ještě příliš brzy na to, aby se dalo určit, zda budou současné projekty úspěšné (a Kushner se nevyjádřil k tomu, zda má v plánu získat další peníze).
Přesto existují jisté první ukazatele. Dvě z jeho investic do veřejně obchodovaných společností, Phoenix Financial a startupu QXO, vynesly od července, kdy Affinity investovala, šestnáct procent, respektive sedmašedesát procent. Index S&P 500 za stejné období vzrostl o šest procent.
Společnost Affinity také v roce 2023 investovala 110 milionů dolarů do německého fitness technologického startupu EGYM, jehož hodnota se od té doby po novém kole financování v září zvýšila o třiapadesát procent. „Chtěli jsme investora s hlubokou znalostí americké ekonomiky,“ říká spoluzakladatel a generální ředitel EGYM Philipp Roesch-Schlanderer. „Byli to skvělí partneři. Pokud jde o Jareda, je mi vždy k dispozici.“
Ne všechny zprávy jsou však dobré. Investice Affinity ve výši 150 milionů dolarů, kterou provedla společně se státním investičním fondem Mubadala z Abú Dhabí do brazilského provozovatele franšíz rychlého občerstvení Zamp, klesla od Kushnerovy investice v únoru o čtyřiačtyřicet procent. Kushner je i nadále přesvědčen, že za franšízanta Burger Kingu dostal výhodnou cenu, a poukazuje na jeho plány na expanzi a dohodu o převzetí provozoven Starbucks v Brazílii v hodnotě 23 milionů dolarů.
Výchova k byznysu
Ačkoli je Kushner v oblasti soukromého kapitálu nováčkem, vedení podniku mu není cizí. S rodinnou realitní firmou se poprvé setkal už jako dítě, když o víkendech doprovázel svého otce Charlese na stavby, od svých třinácti let na nich pracoval a postupně pomáhal Charlesovi spravovat některé nemovitosti. V roce 2003 Kushner absolvoval Harvard a zapsal se na newyorskou univerzitu ke kombinovanému studiu práv a obchodu.
Rodinný podnik Kushnerových byl znenadání rozvrácen, když byl jeho otec v roce 2004 zatčen za porušování daňových předpisů a zákona o volební kampani. Charles Kushner pověřil vedením firmy svého starého přítele a prosil svého nejstaršího syna, aby zůstal na škole.
Navzdory otcovým prosbám Jared většinu dní vynechával vyučování a jezdil do tehdejšího sídla firmy v New Jersey v pět hodin ráno, aby pomohl. Přesto se mu podařilo školu dokončit a jeho otec, který byl propuštěn v srpnu 2006, jej v roce 2008, právě když vypukla finanční krize, jmenoval generálním ředitelem. Během svého osmiletého působení v čele firmy Jared dále expandoval do New Yorku, na Středozápad a severovýchod USA.
„Velká část úspěchu, kterému se firma dnes těší, je postavena na silných základech, které Jared znovu vybudoval,“ říká sedmdesátiletý Charles Kushner, jehož firma má nyní hodnotu 2,9 miliardy dolarů.
Pak ale došlo k další změně kurzu. Poté, co byl jeho tchán poprvé zvolen prezidentem, se Kushner v roce 2017 vydal do Washingtonu, D. C., kde působil jako Trumpův poradce. Odstoupil také z Kushner Companies a investičního výboru úspěšné firmy Thrive Capital svého bratra Joshe, která se zabývá rizikovým kapitálem, a vzal si, jak sám říká, „čtyři roky volna od vydělávání peněz“.
Ponechal si svůj podíl v realitní společnosti – předal otěže Laurentu Moralimu, francouzskému investičnímu bankéři, kterého najal v roce 2008, ale zcela se zbavil společnosti Thrive, která byla prvním podporovatelem Instagramu a Spotify, jež má nyní hodnotu 5,3 miliardy dolarů. Kdyby si býval tento podíl ponechal, byl by z něj miliardář už nyní.
Jeho práce na geopolitických otázkách ve Washingtonu mu pomohla připravit kariéru po skončení působení v Bílém domě. Několik odborníků, kteří hovořili s Forbesem, tvrdí, že je pravděpodobné, že investoři společnosti Affinity v Perském zálivu měli při podpoře firmy v úmyslu více než jen finanční stránku věci. Je téměř neslýchané, aby masivní státní fondy věnovaly miliardy nové firmě s nezkušeným zakladatelem.
O strategii saúdského veřejného investičního fondu hovoří jeden z bývalých mezinárodních obchodníků se soukromým kapitálem, který si přál zůstat v anonymitě: „Cokoli, co má politický rozměr, je férová hra. Jsem si jistý, že to je součástí úvah, které do toho vstupují. Není to čistě kvůli výnosům.“
Saúdský korunní princ Mohammed bin Salmán (známý jako MBS) podle New York Times osobně překonal obavy o svůj investiční výbor vzhledem ke Kushnerově nezkušenosti. Kushner tvrdí, že pomoc MBS byla užitečnou podporou. Ohledně negativní publicity, které se mu poté dostalo, říká: „Myslí si, že píší špatnou věc. Všichni ve světě byznysu si to přečtou a chtějí s Affinity blíže spolupracovat, protože vědí, že mi partneři velmi důvěřují.“ Zástupci saúdského veřejného investičního fondu a korunního prince na žádosti o komentář nereagovali.
Někteří naznačují, že tyto investice by mohly být jakousi odměnou za Kushnerovu prozálivskou podporu v Bílém domě a tlumenou kritiku porušování lidských práv ze strany těchto vlád, jako byla vražda Džamála Chášukdžího v roce 2018, kterou podle CIA zorganizoval MBS. „Během několika měsíců po svém odchodu se angažoval se Saúdy v obchodu za dvě miliardy dolarů,“ říká Virginia Canter, hlavní etická poradkyně organizace Citizens for Responsibility and Ethics ve Washingtonu. „Vypadá to jako výplata.“
Canter poznamenává, že ačkoli mnoho vládních úředníků nakonec nastoupí do soukromého sektoru, nedostanou okamžitě odměnu od zahraničních vlád, pro které právě pracovali. Tvrdí, že USA potřebují povinnou několikaletou „dobu na vychladnutí“, během níž by lidé po odchodu z funkce nemohli navazovat takové obchodní vztahy. „Potřebujeme vědět, že když státní úředník nastoupí do funkce, nečiní tak proto, aby sloužil svým soukromým zájmům po skončení svého působení v politice.“
Demokratičtí zákonodárci se na Affinity zaměřili kvůli obavám z etických problémů. Senátor Ron Wyden a zástupce Jamie Raskin zveřejnili 24. října 2024 dopis generálnímu prokurátorovi Merricku Garlandovi, v němž žádají, aby ministerstvo spravedlnosti jmenovalo zvláštního poradce, který by vyšetřil Kushnera a Affinity kvůli možnému porušení zákona o registraci zahraničních agentů, který vyžaduje, aby „agenti“ zahraničních subjektů zveřejňovali informace.
Kushner, který dopis označil za politicky motivovaný, veškerá obvinění z porušení etiky odmítl: „Dodržujeme všechny zákony a pravidla,“ říká. „Neexistuje žádný střet zájmů. Tento dopis je pod úrovní vážnosti, kterou si obě komory zaslouží.“
Přestože Affinity vznikla krátce po nepokojích v Kapitolu 6. ledna 2021, kdy nebylo jasné, zda bude Trump znovu kandidovat, někteří považovali investice za pojistku pro případ, že by kandidoval. Kushner dříve prohlásil, že on a Ivanka se oficiálně nepřipojí k žádné budoucí Trumpově administrativě, ale stále by mohl Trumpovi neformálně radit. „Saúdové získávají někoho, kdo může s Trumpem kdykoli mluvit,“ říká Mark Katz, emeritní profesor na George Mason University.
„Je to výhodná nabídka. Může to pomoci s vlivem na Trumpa, může to pomoci, pokud tyto investice skutečně dopadnou dobře,“ říká David Makovsky, bývalý hlavní poradce zvláštního vyslance USA pro izraelsko-palestinská jednání.