Patří k nejbohatším lidem světa, v žebříčcích miliardářů, které každoročně sestavuje magazín Forbes a další média, je ale nenajdete. Své jmění totiž raději skrývají. Jedná se o autoritářské politické vůdce, kteří si chtějí užívat života luxusu, i když velká část jejich spoluobčanů žije v bídě.
Mají vysoké platy, často ale zbohatli úplně jiným způsobem. Většina diktátorů a autoritářských politiků se snaží, aby nikdo nevěděl, kolik mnohdy krvavých peněz nashromáždili ve svých přepychových domech či na bankovních kontech v daňových rájích. A když se to někdo pokusí zjistit, občas to končí i jeho smrtí.
Přesto se občas objeví informace od jejich nejbližších spolupracovníků, ze kterých si lze udělat přibližnou představu o tom, kolik si tyto postavy tajně vydělaly.
Vladimir Putin
až 200 miliard dolarů
Enormní bohatství zřejmě není to první, co člověka při pohledu na toto jméno napadne, přesto si strůjce ruské agrese na Ukrajině aktuálně stojí velikostí majetku někde mezi Larry Ellisonem a Markem Zuckerbergem. Kdyby byly všechny jeho příjmy oficiálně potvrzené, obsadil by v žebříčku nejbohatších lidí světa čtvrté místo.
Jak obrovský je jeho majetek prozradil americký podnikatel a šéf společnosti Hermitage Capital Management Bill Browder, který býval největším zahraničním investorem v Rusku. Poté co jeho právníka Rusové umučili za to, že upozornil na korupci, se Browder stal jedním z hlavních Putinových nepřátel.
I proto se zbytek světa dozvěděl, jak bohatým ruský vládce ve skutečnosti je, když Browder před americkým Kongresem zmínil částku dvě stě miliard dolarů.
„V Rusku pracuje pro Putina přibližně deset tisíc úředníků, kteří dostávají pokyny zabíjet, mučit, unášet, vymáhat od lidí peníze a zabavovat jejich majetek,“ citoval jeho slova The Atlantic. Putin se obohatil i o Browderův majetek – po označení za „hrozbu pro národní bezpečnost“ a vyhoštění ze země mu měl sebrat desítky milionů z investovaných dolarů.
„Množství peněz, které země vydělala, a které nevynaložila na školy, silnice, nemocnice a tak dále, jsou v majetku, na švýcarských bankovních účtech, v akciích a v hedge fondech, které jsou spravovány pro Putina a jeho kumpány,“ řekl později Browder televizi CNN.
Dalším, kdo o Putinově astronomickém majetku promluvil, byl ruský opozičník Alexej Navalnyj. V roce 2021 publikoval video nazvané „Putinův palác“, které popisuje obří sídlo ruského prezidenta u Černého moře.
K jeho vlastnictví se sice přihlásil Putinův dlouholetý přítel a oligarcha Arkadij Rotenberg, podle Navalného ale jen kryje Putina, který měl do domu investovat v přepočtu 24 miliard korun pomocí korupčního schématu. Navalnyj pak i kvůli tomuto videu skončil v sibiřské trestanecké kolonii, kde později zemřel.
Putin si tak nadále užívá svého bohatství například v soukromém vlaku, který přišel na 1,7 miliardy korun, nebo letadla za 16,7 miliardy korun. Miluje i hodinky – na ruce mívá třeba Patek Philippe’s Perpetual Calendar v hodnotě okolo dvou milionů korun či F.P.Journe Chronomètre Bleu za necelé dva a půl milionu korun.
Kolik se toho ale skrývá za zdmi luxusních rezidencí a švýcarských bank se však zřejmě nikdy nedozvíme. Jak již dříve zmínili naši američtí kolegové: „Zjistit Putinovo čisté jmění je pravděpodobně tou nejzapeklitější hádankou v oblasti sledování majetku – obtížnější než u dědiců, jiných hlav států a dokonce i drogových baronů.“
Mahá Vatčirálongkón
až 43 miliard dolarů
Je zřejmě bohatší než britská královská rodina. Thajský panovník Mahá Vatčirálongkón se svým majetkem vyrovná například Čangu I-mingovi, zakladateli TikToku a nejbohatšímu muži Číny. V žebříčku největších miliardářů Forbesu by se teoreticky dostal až na 38. místo.
K takovému bohatství přišel hlavně díky více než šesti tisícům hektarů půdy, které pro něj spravuje Úřad pro majetek koruny. Ten vlastní i dalších 150 milionů dolarů ve společnosti se stavebním materiálem Siam Cement Group a půl miliardy dolarů v Siam Commercial Bank.
Právě v této bance pak demokratická opozice uspořádala v roce 2020 protest proti královu majetku, s nímž podle ní nakládá v zájmu thajského lidu. „Měl by žít velmi skromně. Ekonomická situace ho nezajímá. Nezajímá ho blahobyt lidí,“ rozčilovala se tehdy pro stanici Al-Džazíra jedna z protestujících.
Jenže žít skromně thajský král opravdu v plánu nemá. V roce 2016 si například koupil vilu v německém rybářském městečku Tutzing v přepočtu za čtvrt miliardy korun. Kromě toho miluje psy – podle bulvárního deníku Bild jednou letěl do Německa svým soukromým letadlem společně s třiceti pudly.
Část svého majetku využívá také na nákup krmiva pro psy a kočky pro thajské útulky a v roce 2019 se rozhodl uměle vyprodukovat osm štěňat, která by pokračovala v rodinné linii psa Tongdaenga předchozího krále. Vlastní také největší diamant na světě, Golden Jubilee, oceněný až na 280 milionů korun.
Muhammad bin Salmán
až 25 miliard dolarů
Syn krále Saúdské Arábie dlouho v žebříčku Forbesu figuroval, po faktickém převzetí moci v zemi a rozhodnutí zabavit majetek řady významných občanů v rámci „protikorupční kampaně“ z něj ale vypadl. Forbes totiž do svého seznamu nezařazuje osoby, které zbohatly čistě na základě svého mocenského postavení.
Když se saúdský korunní princ v roce 2017 rozhodl zbohatnout poněkud kuriózním způsobem a uvěznil i čtyři členy tehdejšího žebříčku nejbohatších v hotelu Ritz-Carlton, jeho majetek nesmírně vzrostl. V zájmu všech zúčastněných však bylo neprozradit, kolik jim princ vlastně vzal.
Jeden z uvězněných, investor Al-Valíd bin Talál, který předtím měl 18,7 miliardy dolarů, dokonce sdělil agentuře Bloomberg, že byl do hotelu „pozván“ a v žádném případě nebyl vězněn. Celá událost pak měla být „nedorozuměním“. Podle některých zpráv měl bin Salmán jenom od něj obdržet až šest miliard dolarů.
Co s takovým bohatstvím korunní princ dělá? V přepočtu za zhruba třináct miliard korun si pořídil jednu z největších jachet na světě Serene a za sedm miliard korun pak zámek Château Louis XIV nedaleko Paříže. Devětatřicetiletý monarcha vlastní skrz saúdský investiční fond také anglický fotbalový klub Newcastle United.
Kim Čong-un
až pět miliard dolarů
Jeho soukromý majetek se odhaduje na zhruba pět miliard dolarů, ve skutečnosti však severokorejský diktátor Kim Čong-un ovládá celou zemi s HDP kolem třiceti miliard dolarů. A přestože mnozí obyvatelé jeho země hladoví, on si žije v přepychu.
Je milovníkem západních automobilů a vlastní sbírku asi stovky mercedesů a rolls-royců. Nejdražší z nich stojí více než 42 milionů korun. Novináři ho viděli i s jachtou v hodnotě 164 milionů korun.
V zemi má také nejméně čtrnáct luxusních rezidencí, mezi nimiž se pohybuje na palubě jednoho ze svých soukromých letadel. Tím je například Iljušin Il-62, přezdívaný Chammae-1 podle orla, národního ptáka země. U jedné z jeho obřích vil vyrostla také přistávací plocha pro vrtulníky, i když tam žádný dosud nebyl spatřen.
Bašár al-Asad
až dvě miliardy dolarů
Přivedl Sýrii k již třináct let trvající občanské válce, v níž zahynulo na půl milionu lidí, své bohatství ale Bašár al-Asad neztratil. Podle neziskové organizace CSIS navíc vymyslel způsob, jak využít stále větší utrpení svých lidí k výdělku – syrská vláda má nutit humanitární organizace používat pokřivený směnný kurz, což jí umožňuje profitovat z humanitární pomoci z jiných zemí.
Podle této organizace OSN přesouvá peníze potřebné k poskytnutí pomoci do soukromých bank působících v Sýrii. Jedná se o výměnu obvykle amerických dolarů za syrské libry podle směnného kurzu stanoveného syrskou centrální bankou.
„Tento kurz je často výrazně nižší než kurz, který určuje nabídka a poptávka odrážející se na černém trhu. Soukromé banky pak musí polovinu své tvrdé měny prodat přímo syrské centrální bance,“ vysvětluje organizace na svém webu.
Diktátorův režim také profituje z obchodu s narkotiky. Hlavním z nich je captagon podobný pervitinu, který mu měl podle Velké Británie v roce 2022 vydělat 57 miliard dolarů.
Odhadované bohatství diktátora je mnohem nižší, částka dvou miliard dolarů ale vychází hlavně z majetku, o kterém ví americká vláda. Jak bohatý je on i všichni ostatní zmínění diktátoři ve skutečnosti, není známo. Zřejmě to však bude ještě více, než naznačují uvedené odhady.