Americký prezident Donald Trump z Oválné pracovny před pár hodinami oznámil, že cestovatelé z Evropy nemůžou vstoupit na území Spojených států.

Opatření, které Trump označil jako „přísné, ale nutné“, muselo být po prezidentově zmatečném projevu upřesněno: zahrnuje všechny, kdo se 14 dní před plánovanou návštěvou Spojených států pohybovali na území schengenského prostoru.

Omezení se netýká například Spojeného království, stejně tak neplatí pro americké občany, kteří se vrátit můžou. Cestovatelé, jichž se výjimka týká, budou přesměrováni na několik vybraných amerických letišť, kde je bude čekat screening. Pohyb zboží zůstává oproti Trumpovu matoucímu prohlášení neomezený.

Americký prezident Donald Trump | Foto Getty

„Společně zavádíme opatření, která umožní předcházet, detekovat, léčit a vytvořit vakcínu proti koronaviru, abychom zachránili životy ve Spojených státech a na světě. Amerika to dokáže!“ uvádí Trump na stránkách Bílého domu, ale odborná veřejnost se shoduje, že Amerika je naopak zoufale nepřipravená a její katastrofální přístup ke zdravotnické péči povede k rapidnímu narůstu nakažených.

Bezprecedentní zákaz šokoval na všech frontách, investory samozřejmě nevyjímaje – na investičních webech se hovoří o signálech k prodeji a futures kontrakty hlavních indexů v reakci prudce odepsaly okolo čtyř procent.

V již zmíněném prohlášení sice Trump uvádí půjčky podnikům zasaženým koronavirem a další stimuly, jenže k plošným daňovým úlevám zatím nedošlo. Návrh prý vznesl Kongresu, kde však republikánské křídlo už v Senátu sestřelilo například opatření o placené nemocenské.

Trumpovi se také jako bumerang vrací dva roky staré rozhodnutí rozpustit kvůli úsporám tým, který měl na starosti koordinaci boje s pandemiemi. Narychlo sestavená náhrada zatím nevzbuzuje přílišnou důvěru i proto, že jejím řízením byl pověřen viceprezident Mike Pence – někdejší guvernér Indiany, kde se v roce 2015 kvůli jeho liknavosti vymkla kontrole epidemie HIV.