Pokud patříte mezi šťastlivce, kteří se zády žádné problémy nemají, máte štěstí. Záda sice občas pobolívají asi každého, chronickými potížemi, které mohou vést až k neschopnosti, ale v Česku trpí až čtvrt milionu lidí. Dost často si za ně navíc můžeme sami, protože jednoduše špatně sedíme a své páteři dáváme zabrat.

Tomu je možná konec. Americká firma Adela Health, která vyvíjí technologie zabývající se problémy s páteří, totiž nedávno představila chytré tričko TruPosture, které slibuje, že bolest zad zmenší díky tomu, že nás donutí sedět správně. Vše je zatím ve stadiu vývoje a plánování, pokud vás ale tohle triko zaujalo, můžete se podívat na na crowdfundingový portál Indiegogo, kde momentálně běží kampaň, ve které Adela Health na svůj nápad vybírá peníze a vysvětluje, v čem by měly spočívat jeho výhody.

triko posture 2

Tak tedy: TruPosture by se mělo šít ze strečové a prodyšné látky, kterou snadno vyperete v pračce. Speciální je v tom, že do ní autoři všili patentované nanosenzory, které měří pohyb páteře s mírou přesnosti 0,5 stupně a také vědí, jak byste svou páteř měli správně držet.

Jak by mělo chytré triko fungovat, se podívejte na tomhle videu:

Tyhle údaje tričko v reálném čase zpracovává, a pokud se v některé části zad zbytečně hrbíte, tak do nich pošle sérii vibrací, které vás upozorní na to, že se máte narovnat. A tak to bude, dokud nebudete sedět rovně.

Pro ty z vás, kteří rádi „trackujete“ své zdraví, by měl být v TruPosture zabudovaný také Bluetooth, který lehce spárujete s chytrým zařízením (zvládá Android i iOS), počítačem nebo jednoduše propojíte s jinými fitness aplikacemi. Díky tomuto propojení si budete svou páteř a další tělesné aktivity vizualizovat. Další vychytávkou je taky to, že si triko můžete nastavit na podporu při různých druzích cvičení – můžete ho nastavit třeba na jógu, taiči nebo kalisteniku.

TruPosture chce na Indiegogo vybrat celkem 50 000 dolarů, zatím má za necelou polovinu vyměřené doby necelou půlku. Pokud vše půjde podle plánu, měla by se první trička začít rozesílat v květnu 2016.