Tržby amerického filmového průmyslu se loni kvůli koronaviru snížily o více než 80 procent, a dostaly se tak na úroveň osmdesátých let. Finančně úspěšnější než hollywoodské trháky byl poprvé film z Číny, která těžila z toho, že se v ní život už před měsíci vrátil téměř do normálu, a mohla tak hrát i kina. Na svém webu o tom píše německý týdeník Der Spiegel.

Nejvíce peněz loni vydělalo čínské historické drama Pa paj – 800 o druhé čínsko-japonské válce z let 1937 až 1945. Celkem film, který česká kina neuvedla, utržil 473 milionů dolarů (přes deset miliard korun). Druhý nejúspěšnější snímek Wo che wo te ťia siang (Já a moje rodné místo) pochází také z Číny.

Horší než úspěch nebo neúspěch jednotlivých filmů jsou celkové ztráty Hollywoodu, podotýká Spiegel. Příjmy kin v Severní Americe se podle společnosti pro průzkum trhu Comscore loni kvůli pandemii propadly přes 80 procent na 2,2 miliardy dolarů.

Pro srovnání – ještě v předchozím roce vydělal jen jeden kasovní trhák Avengers: Endgame téměř 2,8 miliardy dolarů, tedy více než celé odvětví za loňský rok. Podle agentury Reuters utržil americký filmový průmysl tak málo peněz naposledy před 40 lety.