Společnost Cineworld, druhý největší provozovatel kin na světě, která v Česku vlastní multiplexy Cinema City, zavírá 127 kin ve Velké Británii a 536 v USA. O práci tak přijde 45 tisíc lidí. Akcie firmy se na londýnské burze propadly nejdřív o polovinu, později se ztráty ustálily na 35 procentech. U nás se podle vyjádření vedení společnosti žádné multikino Cinema City nezavírá.

K výsledkům hospodaření a očekávané ztrátě v Česku za letošní rok se vedení odmítlo vyjádřit, stejně jako k tomu, kolik lidí propustilo v důsledku úpravy promítací doby a omezení provozu občerstvení. Celosvětově si v prvním pololetí Cineworld zapsal ztrátu zhruba 38 miliard korun.

Loni ve stejném období naopak vykázal zisk 3,22 miliardy. Společnost zároveň očekává, že kina otevře znovu v příštím roce a vyzve své zaměstnance propuštěné pro nadbytečnost, aby se k firmě opět připojili.

Společnost, která po jarním lockdownu otevírala znovu kina v červenci, tak jejich znovuuzavřením reaguje na odkládané velké premiéry. Na podzim se nebude promítat mimo jiné nová bondovka Není čas zemřít, premiéra se přesouvá na duben příštího roku, ani další film ze série Avengers Black Widow se Scarlett Johansson v hlavní roli, jehož uvedení se plánuje na květen 2021.

Jak uvedl ředitel sítě multikin Cinestar Jan Bradáč, zavírat kina v Česku se nechystá ani tato společnost.

V srpnu kina v Česku utržila 125,5 milionu korun a navštívil je necelý milion diváků. V lednu před pandemií činily tržby 210 milionů a počet diváků byl o půl milionů vyšší. Pro srovnání, v srpnu minulého roku si kina připsala necelých 220 milionů korun a přes 1,6 milionu návštěvníků.

Zatímco v roce 2019 činily celkové tržby 2,6 miliardy korun, za letošních osm měsíců to je 773,2 milionu korun, což znamená v meziročním srovnání za stejné období propad o 903,5 milionu korun.

V současné době táhnou diváky do kina hlavně české filmy, nejnavštěvovanější Bábovky režiséra Rudolfa Havlíka vidělo přes bezmála 140 tisíc diváků a utržily zatím přes 20 milionů korun. Chodí se i na českou pohádku Princezna zakletá v čase a Šarlatána Agnieszky Holland. Blockbuster Tenet se propadl v 39. týdnu na pátou příčku, o týden dřív byl na čtvrté.