Turecká centrální banka ve čtvrtek podle očekávání zvýšila základní úrokovou sazbu o dva a půl procentního bodu na pětačtyřicet procent. Pokračuje tak ve zpřísňování měnové politiky ve snaze dostat pod kontrolu inflaci. Turecko má nyní zdaleka nejvyšší inflaci v Evropě, která se blíží k pětašedesáti procentům. Výrazně vyšší než v jiných evropských zemích má také úroky.
Čtvrteční zvýšení základní sazby je osmé v řadě. Centrální banka ale naznačila, že jeden z nejdelších cyklů zpřísňování měnové politiky v historii už se blíží ke konci.
Míra inflace v Turecku se v prosinci meziročně zvýšila na 64,8 procenta z listopadových dvaašedesáti procent. Turecká lira se tento měsíc dostala na další minimum vůči americkému dolaru a poprvé překonala hranici třicet lir za dolar.
„Výbor soudí, že současná úroveň základní úrokové sazby bude zachována, dokud nedojde k výraznému poklesu základního trendu měsíční inflace a dokud se inflační očekávání nesblíží s předpokládaným rozmezím prognózy,“ uvedla ve čtvrtek centrální banka.
Pozornost se nyní soustředí na to, co se bude dít dál. Velké zahraniční banky se rozcházejí v názorech na to, jak dlouho mohou sazby zůstat na úrovni, která je pro spotřebitele a mnohé podniky velmi zatěžující.
Americké investiční banky Morgan Stanley a Goldman Sachs vidí začátek uvolňování měnové politiky ve druhé polovině roku, banka JPMorgan Chase & Co předpovídá mnohem delší pauzu ve změnách sazeb.
Tvůrci měnové politiky odhadují, že míra inflace v Turecku bude v příštích měsících kulminovat na pětasedmdesáti procentech. Na konci roku by podle nich mohla klesnout ke šestatřiceti procentům.