Turecká lira pokračuje v poklesu, v pondělí ráno se dostala na další rekordní minimum vůči dolaru. Trh tím reaguje na volební vítězství dosavadního prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Lira zahájila obchodování na 20,05 liry, poblíž pátečního minima, které pak prorazila a spadla na 20,065 liry za dolar.

Tamní měna od začátku roku oslabila zhruba o sedm procent a za posledních deset let ztratila více než devadesát procent své hodnoty. Turecká ekonomika je v sevření cyklů mezi růstem a poklesem, potýká se s obrovskou inflací a s měnovou krizí.

Erdogan nedělním vítězstvím ve volbách vstupuje do třetího desetiletí svého vládnutí. Zemi řídí autoritativně a vměšuje se i do měnové politiky.

Učinil tak i ve svém vítězném projevu v Ankaře, kde slíbil držet úrokové sazby nízko. Podle něj to pomůže snížit inflaci, která v zemi v dubnu činila čtyřicet čtyři procent. Podle většinového názoru ekonomů je přitom takový postup absurdní, ke snížení inflace je v jejich očích naopak třeba zvyšovat úrokové sazby.

Dle analytika společnosti Purple Trading Petra Lajseka vzaly vítězstvím Erdogana naděje na otevření Turecka západu za své, ublížit to může právě i liře.

„Ještě před pěti lety stála jedna turecká lira pět korun, nyní jsou tyto měny prakticky na paritě. Vítězství Erdogana by mohlo poslat tureckou liru ještě níže, dost možná i pod hranici parity na páru s českou korunou,“ napsal Lajsek pro ČTK.

Lajsek předpokládá další oslabení liry v příštích týdnech, čehož podle něj mají využít lidé, kteří se do Turecka vydají na dovolenou. Pod tlakem se pravděpodobně ocitnou i turecké akcie, myslí si analytik.