Vysoká inflace se nevyhýbá ani cestovnímu trhu a cenám dovolených. Do karet cestovatelů ovšem letos na prahu turistické sezony výrazně hraje silná koruna. Kdo se tedy v následujících měsících chystá do zahraničí, neměl by s výměnou hotovosti zbytečně otálet. Vrchol už má podle odborníků česká měna za sebou.

Aktuálně získají čeští turisté nejvýhodnější kurzy za mnoho let u většiny světových měn, a to i přes nedávné mírné oslabení. Jen k euru, které lidé směňují při cestách do zahraničí nejčastěji, koruna posílila za poslední rok o téměř čtyři procenta a kurz je tak nejvýhodnější za téměř patnáct let.

„Pokud by si rodina vyměnila částku čtyřicet tisíc korun, kterou v průměru utratí za týden dovolené, za eura před rokem, dostala by tisíc šest set dvacet čtyři eur. Dnes by to bylo ale o čtyřiašedesát eur víc,“ vypočítává analytik investiční společnosti Portu Lukáš Raška.

Zhruba shodně, o čtyři procenta, pak koruna posílila i vůči druhé hlavní světové měně – americkému dolaru. Při stejné částce by tak se současným kurzem 22,11 korun za dolar Češi dostali zhruba o osmdesát dolarů víc než před rokem.

Koruna ale posílila proti většině světových měn. Nejvýraznější meziroční změna nastala u egyptské libry (o sedmdesát šest procent) či turecké liry (dvacet devět procent), přičemž obě země jsou pro české turisty jedním z nejoblíbenějších cílů.

Například u zmíněného Egypta by tak Češi při směně čtyřiceti tisíc korun dostali namísto loňských třiceti dvou tisíc egyptských liber nyní zhruba padesát šest tisíc liber. V případě cesty do Turecka by pak dostali o osm tisíc lir více než před rokem.

„Česká koruna je aktuálně velmi silná, a proto se dá v obecné rovině říci, že v případě potřeby výměny za jinou měnu jsme ve velmi dobrém období,“ okomentoval pro ČTK provozní ředitel společnosti Fingo Jan Walter. Podle něj není příliš pravděpodobné, že by do letních měsíců došlo k dalšímu posilování. „Není proto důvod směnu odkládat,“ radí Walter.

Zatímco z dlouhodobého pohledu je česká měna vůči euru nejsilnější za celé roky, v posledních týdnech je znát postupné mírné oslabování. Jen od poloviny dubna se její kurz k euru posunul z 23,46 korun za euro na současných 23,72. A právě vůči euru by se podle ekonoma společnosti Cyrrus Víta Hradila mohla koruna brzy dostat k hranici dvaceti čtyřech korun, přičemž nedávné oslabování Hradil vnímá jako návrat k realistickým hodnotám.

Výrazně se pak v meziročním srovnání nezměnil kurz koruny k maďarskému forintu. Koruna je sice meziročně o 1,8 procenta silnější než maďarská měna, na přelomu roku byl ale rozdíl významnější a od začátku roku koruna proti forintu ztrácí. Na konci května se kurz pohyboval okolo 15,62 forintu za korunu.

Podobně se vyvíjí i kurz koruny a polských zlotých. Česká měna sice meziročně posílila o 1,7 procenta a kurz se pohybuje kolem úrovně 5,27 zlotých za korunu, za poslední dva měsíce ale koruna oslabuje.