Mnoha lidem se dnes kroutí žaludek stresem z aktuálního vývoje cen akcií na burze, což je škoda, protože v gastronomii to frčí na plné obrátky – restaurace v New Yorku se zrovna předhánějí v rafinovaných inovacích, a co víc, nevypadá to, že by se co do nápaditosti měly jen tak vyčerpat.

Čtěte také: Nejlepší klasické restaurace světa, kde byste měli aspoň jednou za život jíst

Náš hvězdný tým náročných degustátorů, který zahrnuje i šéfredaktora amerického Forbesu Randalla Lanea, si pro vás proto připravil seznam podniků, ve kterých vás dnes v New Yorku pohostí nejlépe.

Čtyři hvězdičky

V nové restauraci Bouley at Home servírují rafinované a nápadité pokrmy inspirované francouzskou a asijskými kuchyněmi, to všechno v uhlazeném a moderním stylu. Usadí vás za pulty, takřka přímo do kuchyně. A zatímco čekáte na jídlo, můžete neformálně rozprávět s kuchaři, kteří vám jej přímo pod nosem připravují.

Manhatta

Podnik Le Coucou je galský unikát, který vás ohromí vybranou francouzskou klasikou.

Unikát je ale i restaurace Manhatta, která má určitě na víc než jen na čtyři hvězdičky – už jen díky fantastickému výhledu, který nabízí (šedesáté patro mrakodrapu Chase na Manhattanu). Výhled ven na město ale ještě zastiňují místní kulinářské speciality jako úžasné suflé s karamelovou omáčkou.

Restaurace The Four Seasons sice před dvěma lety zavřela, ale jen proto, aby ji znovu otevřeli – sice trochu menší, ale elegantnější, než byla původně. Skvělá obsluha a skvělé jídlo, navíc skvěle servírované.

Podnik Aska nabízí vzrušující, v New Yorku rozhodně unikátní kuchyni. V další výborné restauraci, Per Se, na vás čeká skutečný dechberoucí kulinářský zážitek: dvě zdánlivě nekonečná devítichodová menu, z nichž každý chod šéfkuchař ztvární jako miniaturní výtvarné dílko. Po znamenité ochutnávce navíc následuje deset „takřka“ miniaturních dezertů. Nejlepší jídlo vašeho života.

Four Seasons

V dalším znamenitém podniku, Blue Hill, se řídí heslem „v jednoduchosti je krása“. Tahle restaurace je jedním z průkopníků vize „z farmy přímo do kuchyně“ a hraje si s tím tak umně, že potěší každého gurmána.

V restauraci Del Posto’s narazíte hlavně na efektní prezentaci: uctivá obsluha o každém jídle povypráví tak poutavě, že to konkuruje i samotnému – jinak prvotřídnímu – jídlu.

Klasika: Následující podniky jsou stálou klasikou, která z New Yorku udělala kulinářskou metropoli světa, a nepotřebují další komentář, přijďte a vyzkoušejte je sami: Aquavit / Keens Steakhouse / Nippon / Nobu Downtown /Nobu 57 / Peter Luger Steak House / The River Café / ’21‘ Club

Tři hvězdičky

Za nejfajnovější restauraci s kuchyní z Blízkého a Středního východu v New Yorku – a nejspíš i v celých Spojených státech – je považována Nur. Je mimo jiné ztělesněním důkazu, že i prastará kuchyně může být navýsost moderní. Nabízejí zde 12- až 15chodové menu, po kterém garantujeme, že budete chtít všechno zažít znova. 

V jiném výborném podniku, Misi, úřaduje v New Yorku kultovní šéfkuchařka Missy Robinsová. Ta se soustřeďuje hlavně na vybrané těstovinové a zeleninové pochoutky. Její specialitou je, že dokáže vytvářet neustále nová menu s deseti předkrmy a s deseti variacemi těstovin. Domácí těstoviny jsou navíc natolik delikátní, že by stačilo pojídat je jen s kapkou olivového oleje.

The River Café

Další zajímavou restaurací je italská L’Artusi, která si vytkla za cíl servírovat „moderně upravenou tradiční italskou kuchyni“. Tamní grilovaný mořský okoun ochucený citronem, medem a olivami je naprosto fantastický. 

Maialino je poctou vyhlášeného restauratéra Dannyho Meyera kuchyni starověkého Říma. Nápad to byl bezesporu skvělý – bývá tu plno od rána do večera.

V restauraci The Simone jako kdybyste se přenesli na anglický či francouzský venkov, ale exkluzivně, vzhledem k tomu, že tam najdete jen 11 stolů.

Na sever Itálie či přímo do Benátek vás pak přenese podnik Antonucci Café, i ten si udržuje stabilně vysokou kvalitu.

Maialino

Na Itálii sází i restaurace Ai Fiori, která se specializuje na ty nejfajnovější lahůdky. Ti z vás, kteří rádi maso, určitě rádi ochutnají pokrm zvaný Agnello, což je jehněčí závitek plněný husími játry v delikatesní omáčce.

Za doporučení rozhodně stojí i Vaucluse, jejíž kuchyně je proslulá francouzskými specialitami.

Ostatní specializované podniky

 • abcV with Jean-Georges – skvělý důkaz, že se lahodně můžete najíst i ve vegetariánské restauraci.
 • Al Vaporetto – Benátky mohou jednoho dne skončit pod vodou, ale tahle klasika těžící z tamních specialit bude věčná.
 • American Girl Cafe – skvělá restaurace pro zmlsané teenagerky a jejich kluky.  
 • The Aviary NYC – Mekka pro všechny, kdo rádi od všeho trochu, rádi mixují a experimentují.

Nejlepší burgery: bar Sardine / Brindle Room / burger joint / Café Altro Paradiso / Corner Bistro / Ear Inn / 4 Charles Prime Rib / The Happiest Hour / J.G. Melon / Joe Jr. / Minetta Tavern / Shake Shack

 • Chumley’s – tohle byl za prohibice ilegální bar, dnes tady servírují tradiční americkou kuchyni (včetně burgerů). Koktejly jsou tu taky vynikající.
 • Café Centro – proslulou specialitou téhle restaurace u nádraží Grand Central jsou byznysové snídaně. Obědy a večeře tu ale také umějí.

Nejlepší barbecue: Fette Sau / Hill Country / Hometown Bar-B-Que / John Brown Smokehouse / Mighty Quinn’s  

 • Cote – hlučný, ale nesmírně populární podnik. Podávají se tu speciality korejské kuchyně, současně je to jeden z nejluxusnějších steak-housů v New Yorku. Disponují velmi kvalitně zásobenou vinotékou.
 • Cowgirl – vynikající texaské speciality. Jedinečně míchané margarity.
 • Frenchette – velmi oblíbené francouzské bistro. Každé jídlo je tu nejen výborně servírované, ale především velmi dobře chutná.
 • Il Cantinori – skvělé speciality toskánské kuchyně.
 • Maison Pickle – báječné francouzské dipy jsou třešinkou na dortu jinak tradičně amerického menu.
Loring Place
 • La Vara – španělská kuchyně v typicky stísněném prostoru nabízí lahůdky, které by vás nenapadly, že existují, jako smažené artyčoky v ančovičkovém aioli nebo grilovaná kuřecí srdíčka s bylinkovým salátem.
 • Loring Place – nenápadná jídelna nabízí lokální a sezonní pokrmy připravované na otevřeném ohni, což jim dává geniální „uzený“ nádech.

Nejlepší pizzza: Alla Pala Pizza & Enoteca / Bleecker Street Pizza / Di Fara / Emily / Emmett’s / Joe’s / John’s of Bleecker Street / Kesté / Lions & Tigers & Squares / Lucali / Patsy’s Pizzeria / Paulie Gee’s Slice Shop / Pizza Beach / Prince St. Pizza / Roberta’s / Rubirosa / San Matteo / Sofia Pizza Shoppe

 • The Polo Bar – výtečný bar s velmi příjemným posezením.
 • Sadelle’s – rozkošné lahůdkářství.
 • St. Anselm – malý steak-house ve stylovém domě z cihel a dřeva. Při přípravě jídel využívají neuvěřitelné množství ingrediencí. Výsledek je skvostný.
 • Uncle Boons – funky a sexy prostředí, v němž vám servírují speciality thajské kuchyně, které vás vynesou rovnou do nebe.