Jakou investiční strategii zvolit, když je vám osmnáct a padesát? V mládí můžete víc riskovat, ke stáří buďte spíš konzervativní. Přinášíme vám inspiraci na investice, s nimiž nešlápnete vedle prakticky v žádném věku. Nabízíme i ty nejobyčejnější, ale možná právě nejdůležitější rady.


Děti
Říká se, že pořídit si děti je ta nejlepší investice vůbec. Jistě, všechny ty plenky, soukromé školy a chytré telefony vás budou něco stát, ale když se podíváte do daleké budoucnosti, kdy vám tvář zdobí vrásky, vy houpete na koleni vnoučka u vánočního stromku a při tom rozbalujete už druhé ponožky, to je přece hřejivá představa.

Pokud už jste si potomky pořídili, vězte, že investice do nich nemusí probíhat jen pravidelnými úložkami na spořicí konto. Děti, zvlášť ty malé, potřebují hlavně vaši pozornost, aby se cítily milované. Proto jim věnujte především svůj čas. Předejdete tím placení účtů za dětského psychologa a nepříjemným rozhovorům o problematickém chování vaší nezvedené ratolesti ve škole.

Plňte si sny
Ale dost o dětech. Teď jste na řadě vy. Nezapomínejte snít a taky si svoje sny plnit. Toužíte založit vlastní firmu? Čtete všechny ty příběhy o úspěšných lidech a chcete být jedním z nich? Jděte do toho. Na nic nečekejte. Možná to nebude jednoduché. Možná se úspěch nedostaví hned. A možná se dostanete do slepé uličky a budete muset začínat úplně znova. Ani tak to nevzdávejte. Poučte se z chyb a jděte dál.

Naučte se investovat
Před tím, než rozptýlíte peníze do nástrojů finančního trhu, ujasněte si, jaký typ investora jste. Až podle rizikového apetitu, očekávaného výnosu a objemu peněz, které chcete dál rozmnožit, volte svoji strategii. Při investici na delší dobu vybírejte spíš mezi vyváženou a dynamickou formou, tedy různě namixované produkty kapitálového trhu. V pozdějším věku šlápněte na brzdu a buďte spíš konzervativní, radí experti rakouské Oberbank.

Místo narození: Rakousko, Linec

Oberbank byla založena v roce 1869. Šedesát let poté se jejím většinovým akcionářem stala Creditanstalt für Handel und Gewerbe. Po druhé světové válce rozdělila Creditanstalt svůj většinový podíl na Oberbank AG, der Bank für Kärnten AG (dnes BKS) a Bank für Tirol und Vorarlberg Aktiengesellschaft (BTV). Z původně čistě kapitálového propojení Oberbank, BKS a BTV se vyvinula úzká spolupráce, která se odráží ve společném obchodním názvu „Skupina tří bank“ – 3 Banken Gruppe. Oberbank působí v Rakousku, Německu, v Maďarsku, na Slovensku a od roku 2004 v České republice, kde má 21 filiálek ve všech regionech. Od roku 1986 jsou akcie banky kotovány na Vídeňské burze. Oberbank staví svou filozofii na osobním přístupu ke klientům a budování dlouhodobého vzájemného vztahu.

Sbírejte známky
Mějte koníčky. Můžete oprášit i ty z dětství, a ještě na nich vydělat. Jestli jste jako malí sbírali známky, možná pro vás budou ty vzácné zajímavým zpestřením vašeho portfolia. V obchodech s nimi se protočí stovky miliard ročně a hodnota některých opravdu cenných kusů v posledních letech roste rychleji než třeba akciové trhy nebo zlato.

Hýbejte se
Víme, tahle rada už je trochu klišé. Ale nic naplat, věčným sezením u počítače se vám jen deformuje páteř, o kilech navíc ani nemluvě. Tak žádné výmluvy. Jestli se vám zdá, že máte místo cvičení na práci daleko neodkladnější záležitosti, cestou do fitka si třeba představte, že máte před sebou důležitou schůzku a největší deal svého života. A možná taky ano. Vaše srdce by vám mohlo vyprávět.

Dopřejte si čas
Vybudovali jste úspěšnou firmu, tvrdě pracovali a cítíte, že byste měli zvolnit? Udělejte to. Zkraťte si pracovní týden, pokud to jde. Nechte si jeden den třeba jen na přemýšlení nebo lenošení. Získáte nový elán a inspiraci. Sáhněte po dobré knize nebo se jděte jen tak projít. A udělejte si víc času na rodinu. Však víte, ty děti…

Vzdělávejte se
Myslete také na osobní rozvoj. Diplomem ze školy to nekončí. Svět se rychle mění, a pokud nechcete zaostat, vzdělávejte se dál. Možností je víc než dost a držet krok s dobou se vyplatí. Mějte přehled nejen o své branži, ale i o tom, co se děje mimo váš vesmír. Protože všechno souvisí se vším.

Diverzifikujte
Přestože probíhá regulace finančního trhu ve směru k větší ochraně investora, stále můžete narazit na subjekty pohybující se na hraně, varují experti Oberbank. Buďte proto ostražití. Pokud vám na stole přistane nabídka s příslibem výnosu násobně převyšujícího výnos u produktů standardních institucí, radši ji rovnou hoďte do koše.

Nezapomeňte na umění
Úspěšný byznys a nástroje finančního trhu nejsou všechno. Vložte peníze do něčeho, co bude lahodit vašemu oku i uchu. Třeba takové housle. Hodnota některých italských originálů z 18. a 19. století roste i o 20 procent ročně. Kdyby to jen Antonio Stradivari tušil. A že na ně sami nehrajete? Nevadí. Nemusí skončit zamčené v trezoru. Můžete udělat dobrý skutek a zapůjčit je k hraní nebo vystavení.

Zpátky k financím

Rakouská Oberbank od letošního podzimu připravila několik novinek, zejména v oblasti individuální správy portfolia a prodeje cenných papírů. Jedná se o nové investiční fondy – partnerem je investiční společnost Generali Investments CEE.

Fond korporátních dluhopisů je vhodný pro méně konzervativní investory, kteří hledají vyšší výnos, než jaký nabízí domácí trh dluhopisů. Portfolio fondu obsahuje korporátní dluhopisy zejména velkých firem ze zemí střední a východní Evropy.

Fond balancovaný konzervativní je pro investory preferující vyvážený poměr mezi výší očekávaného výnosu, mírou investičního rizika a doporučovaným investičním horizontem. Portfolio fondu je rozloženo mezi dluhopisovou a akciovou část, které jsou široce diverzifikovány jak regionálně, tak sektorově.

Fond globálních značek je určen investorům očekávajícím vyšší míru zhodnocení. Podílníci fondu profitují především z výnosu akcií silných, světově známých firem.

Poradci jsou klientům k dispozici do 19:00 hodin (po předchozí domluvě).