Rusko zaznamenalo první dronový útok za bílého dne. Zároveň Moskva oznámila sestřelení dalších čtyř dronů. Ukrajina vytvořila koridory pro komerční lodě a prezident Biden schválil výcvik ukrajinských pilotů na letounech F-16. Co přinesl uplynulý válečný týden?

  • Čtyři sestřelené drony. Jejich zničení nad Belgorodskou a Kurskou oblastí na jihozápadě Ruska oznámilo v neděli ruské ministerstvo obrany. Moskva předtím informovala o ukrajinském útoku drony na anektovaný poloostrov Krym z noci na sobotu. Podle portálu Ukrajinska pravda šlo o útok na logistický opěrný bod ruské armády poblíž města Jevpatorija.
  • Promlčeno. Tak se rozhodla reagovat Moskva potom, co zaznamenala páteční dronový útok. O dronu, jehož úlomky dopadly v pátek na Karamyševské nábřeží, informoval na komunikační platformě Telegram starosta Moskvy Sergej Sobjanin. Ruské ministerstvo obrany pak na stejné platformě zveřejnilo zprávu o zlikvidování dronu pomocí prostředků elektronického boje. Nebylo přitom jasné, zda se vyjádření ministerstva týká stejného bezpilotního letounu, o němž hovořil Sobjanin. Kvůli dronu také úřady v pátek na čas uzavřely vzdušný prostor nad letištěm Vnukovo.
  • Íránské drony z Ruska. Podle odborníků z britské skupiny Conflict Armament Research začalo Rusko vyrábět verzi íránských dronů Šáhed-136. Odborníci přitom vycházejí z analýzy dvou dronů, kterými Rusko zaútočilo v jižní části Ukrajiny. Oba tyto prozkoumané bezpilotní letouny pojmenované Geraň-2 vypadaly jako drony Šáhed-136, obsahovaly ale elektronické moduly, které dříve Rusko používalo ve svých výzvědných dronech. Název Geraň-2 ruské síly už delší dobu používají pro íránské drony.
  • Koridory v Černém moři. Ukrajina je dočasně vytvoří pro komerční lodě, oznámila ve čtvrtek. Kyjev nicméně zároveň upozornil, že v oblasti přetrvávají hrozby kvůli přítomnosti ruských sil a také kvůli minám. Podle agentury Reuters jsou avizované koridory pravděpodobně zamýšleny pro plavidla, která uvázla po začátku ruské invaze na Ukrajinu v jejích přístavech a nevztahovala se na ně takzvaná obilná dohoda.
  • Záporožská elektrárna opět bez napájení. Hlavní vedení přestalo fungovat v noci ze středy na čtvrtek. Důvod odpojení firma neuvedla, ale varovala, že v největší evropské atomové elektrárně hrozí takzvaný blackout, tedy rozsáhlý výpadek sítě. Ruská strana informaci o přechodu z hlavního na náhradní vedení potvrdila, pracuje se podle ní na zprovoznění hlavního vedení. Jediné zbývající záložní elektrické vedení má podle Enerhoatomu méně než polovinu výkonu hlavního vedení, jeho odpojením by ohrozilo externí napájení elektrárny.
  • Ruské sklady přetékají obilím. Píše o tom agentura Bloomberg, podle které jsou sklady v přístavech na jihu Ruska po dvou velkých sklizních přeplněny obilím navzdory rekordnímu vývozu v minulém měsíci. Znamená to, že jakákoli eskalace vojenské konfrontace v klíčové oblasti Černého moře by mohla mít dominový efekt a připravit svět o velké množství plodin, na které spoléhá. „Rusko začíná mít problémy s ukradeným ukrajinským obilím,“ komentovala situaci ukrajinská agentura Unian.
  • Digitální rubl. Rusko ho začne testovat mezi spotřebiteli, aby tak rozšířilo možnosti plateb pro mezinárodní transakce.
  • Biden schválil výcvik ukrajinských pilotů. Server Politico minulý týden informoval, že pro výcvik už byla vybraná první skupina osmi ukrajinských pilotů, u dalších čtyřiadvaceti vytipovaných je problémem jazyková bariéra. Část z nich by se mohla ještě v srpnu začít učit angličtinu na kurzech v Británii. Jedná se o výcvik pilotů na letounech F-16 americké výroby.
  • Další tanky pro Ukrajinu. Z Belgie je koupila německá zbrojařská společnost Handelsblatt. Z celkem padesáti tanků Leopard 1 jsou již dva na cestě na Ukrajinu. Tanky se nejprve přesunou do Německa a do Itálie, kde budou zmodernizovány a dostanou moderní zbraňové systémy. Následně zamíří na bojiště.