Kazetová munice ze Spojených států dorazila na Ukrajinu, o jejím použití mluví i Rusko. Nechvalně proslulý typ výbušniny možná začne brzy létat po bitevních polích. O něco veselejší jsou zprávy ze zemědělských polí, ještě před vypršením obilné dohody vyplula z Oděsy poslední loď naložená sklizní z Ukrajiny.
- Pomoc od Německa. Německo dodá Ukrajině další zbraně, munici a vojenské vybavení za téměř 700 milionů eur, v přepočtu 16,7 miliardy korun. Berlín je sice zdrženlivý k členství Ukrajiny v NATO, ale po Spojených státech je nejštědřejším přispěvatelem na ukrajinskou obranu proti ruské agresi, napsala agentura AFP. Ukrajinské jednotky obdrží čtyřicet bojových vozidel pěchoty Marder, dvacet pět tanků Leopard 1A5, pět vyprošťovacích tanků Bergepanzer 2 a také dvě odpalovací zařízení pro systémy protivzdušné obrany Patriot. V balíčku bude podle DPA také dvacet tisíc kusů dělostřelecké munice, pět tisíc dýmovnic, průzkumné drony nebo zdravotnické potřeby, včetně vybavení pro polní nemocnice.
- Lídři NATO a plán obrany. Členové NATO na summitu ve Vilniusu schválili nejpodrobnější obranné plány od konce studené války. Nová strategie, kterou spojenci připravili pro případ ruského útoku či teroristické hrozby, počítá mimo jiné s dramatickým zvýšením počtu vojáků připravených rychle nastoupit do akce. A vyžaduje další zvyšování armádních rozpočtů. Nová strategie kolektivní obrany podrobně popisuje, jak by NATO bránilo každý kout svého území. V budoucnu má mezinárodní bojové skupiny podporovat více než 300 tisíc vojáků připravených zapojit se do akce maximálně do třiceti dní.
- Dánská letecká škola. Koalice jedenácti zemí začne s výcvikem ukrajinských pilotů pro obsluhu bojových letounů F-16 v Dánsku na začátku srpna. Na summitu NATO ve Vilniusu to řekl dánský ministr obrany Troels Lund Poulsen. Později má v Rumunsku vzniknout výcvikové středisko, uvedla agentura Reuters. Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov uvedl, že se zástupci zemí podepsal memorandum, které stanovuje podmínky výcviku.
- Obilná dohoda. Generální tajemník OSN António Guterres navrhl ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, aby umožnil prodloužit dohodu o vývozu obilí z ukrajinských přístavů výměnou za nepřímé připojení jedné z ruských bank k mezinárodnímu platebnímu systému SWIFT. S odvoláním na nejmenované zdroje to uvedla agentura Reuters. V přístavu Oděsa se podle Reuters nakládaly poslední dvě lodě, které měly v plánu vyplout ještě předtím, než dohoda vyprší. Na základě prohlášení Kremlu se totiž zdá, že se začátkem nového týdne pozbyde smlouva své platnosti. Rusko cítí, že nejsou splněny jeho požadavky a tudíž nemá ze svého důvodu pro prodloužení důvod.
- Kazetová munice od USA. Pentagon ve čtvrtek večer potvrdil, že kazetová munice ze Spojených států už dorazila na Ukrajinu. Není ale jasné, zda ji ukrajinská armáda již použila, uvedla agentura AP. Podobně se ve čtvrtek pro stanici CNN vyjádřil ukrajinský armádní velitel Oleksandr Tarnavskyj. Kazetová munice v určité fázi svého letu exploduje a rozpadne se na menší nálože, které se rozptýlí po okolí. Na 120 zemí světa se přidalo k úmluvě, ve které se zavazují kazetovou munici nepoužívat. Velmi problémové je použití těchto zbraní s ohledem na civilisty. Rozptýlené nevybuchlé nálože je totiž ohrožují i dlouho po konci válečného konfliktu.
- Kazetová odveta. Ruská reakce na výše uvedenou zprávu na sebe nenechala dlouho čekat. „Rusko má dostatečné zásoby kazetové munice a Moskva si vyhrazuje právo je použít, jestliže bude taková munice použita proti ruským silám na Ukrajině,“ prohlásil ruský prezident Vladimir Putin. „Pokud bude použita proti nám, vyhrazujeme si právo provést reciproční kroky,“ dodal.
- Lodě stihly odplout. Z přístavu v Oděse vyplula v neděli před vypršením takzvané černomořské obilné dohody poslední loď naložená ukrajinskými zemědělskými produkty, jak napsala agentura Reuters. Namířeno má do Nizozemska, kam veze přes patnáct tisíc tun řepky a téměř dvacet čtyři tun kukuřice, uvedl ruskojazyčný server BBC. Ujednání umožňuje vývoz obilí a dalších produktů z černomořských přístavů na Ukrajině, které jsou pod ruskou blokádou. Pokud Moskva neschválí prodloužení dohody, její platnost vyprší v pondělí.