Vladimir Putin poskytl rozhovor Američanovi Tuckeru Carlsonovi. USA i EU pokračují v jednání o další pomoci Ukrajině. A ta tvrdí, že Rusko na bojišti využívá Muskův satelitní systém Starlink. Co nového v dění kolem Ukrajiny přinesl uplynulý týden?

  • Kontroverzní rozhovor. Ve zhruba dvouhodinovém rozhovoru ruského prezidenta s americkým moderátorem Putin odmítl, že by Rusko mohlo napadnout i další země východní Evropy, jako jsou Polsko či Lotyšsko. Také prohlásil, že je nemožné, aby bylo Rusko na Ukrajině poraženo. Západ odsoudil rozhovor jako Carlsonovo ostudné dno, protože poskytl autokratovi prostor pro manipulaci. A také pro jeho dlouhou přednášku na různá témata.
  • A reakce na něj… Polský vicepremiér a ministr obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz uvedl, že nevěří Putinovi, když tvrdí, že nechystá útok na Polsko. Připomněl, že předloni před začátkem invaze na Ukrajinu Moskva popírala, že by chystala vpád do sousední země. Mluvčí ukrajinské vojenské rozvědky HUR Andrij Jusov označil interview za ruskou speciální operaci a součást psychologické války.
  • Pomoc USA zůstává nejistá. Americkým Senátem neprošel návrh, který spojoval zpřísnění imigrační politiky s penězi na podporu Ukrajiny i Izraele. Bílý dům chce na vojenskou i ekonomickou podporu Ukrajiny vyčlenit šedesát miliard dolarů (téměř 1,5 bilionu korun). Dohoda o příslušném výdajovém balíku, který zahrnuje například i opatření proti imigraci, ale naráží na odpor některých republikánských zákonodárců. Demokraté se nyní pokusí zajistit pomoc tím, že o ní nechají senátory hlasovat zvlášť.  
  • Zaplní mezeru Evropská unie? Šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell slíbil Ukrajině do konce roku více než milion dělostřeleckých nábojů. Server BBC připomněl, že loni slíbila EU Ukrajině milion nábojů do března, ale slib dokáže naplnit nejvýše z poloviny. Nizozemsko připravuje k dodání na Ukrajinu dalších šest stíhaček F-16. Celkově jich tak Kyjevu přislíbili 24. Německý kancléř Scholz uvedl, že Německo není dost velké na to, aby USA nahradilo v dodávkách zbraní
  • Výměna vězňů. Putin mluvil také o možnosti výměny amerického novináře Evana Gershkoviche zadržovaného v Rusku za některého z Rusů vězněných na Západě. Šéf Kremlu neřekl jméno, ale z jeho výroků vyplývá, že hovořil o Vadimu Krasikovovi. Ten si v Německu odpykává doživotí za vraždu muže v centru Berlína v roce 2019.
  • Podle Ukrajiny používá Rusko na bojišti Muskův Starlink. Ukrajinská vojenská rozvědka zveřejnila na Telegramu zvukovou ukázku, která je podle ní zachycenou konverzací mezi dvěma ruskými vojáky. Ukázku pak označila za důkaz o využívání Starlinku ruskou armádou. Systém satelitního internetu provozuje divize společnosti SpaceX Elona Muska.