Před pár týdny v restauraci The Palms v Beverly Hills narazil Jason Hervey, představitel Wayna Arnolda z oblíbeného seriálu z 80. let Báječná léta, na svého dlouholetého kamaráda Brada Smalla, zábavního právníka.

Small, který zastupuje například herečku Evu Longoriu nebo scenáristu a producenta Nicka Pillegiho, se zmínil, že bude uzavírat obchod v odvětví s konopím pro svého klienta Josepha Maldonado-Passage. Joseph Maldonado-Passage, veřejně známý spíše jako Joe Exotic ze seriálu Pán tygrů, si nyní odpykává dvaadvacetiletý trest za přípravu nájemné vraždy a mnohonásobné porušení zákona o ohrožených druzích z roku 1973, který je ve Spojených státech primárním zákonem na ochranu ohrožených druhů.

„Řekl jsem Bradovi, že je to vtipná náhoda, protože jsem obchod s konopím právě rozebíral se svým kamarádem,“ říká devětačtyřicetiletý Hervey. „Načasování bylo dobré, chemie ještě lepší, a tak jsme do toho šli.“

Zatímco Hervey a Small společně jedli v restauraci na North Canon Drive, Joe Exotic, vězněný ve více než 2200 kilometrů vzdáleném žaláři Fort Worth v Texasu, by se mohl stát prvním federálním vězněm, který by veřejně založil konopnou společnost.

Pro Joea Exotic, bývalého vlastníka největší zoo, kde bylo možné se pomazlit s tygry, není nový byznys jen dalším šokujícím kouskem. Exotic je dlouhodobým zastáncem konopí. „Věří v užívání marihuany pro lékařské účely,“ tvrdí Small.

Joseph Maldonado-Passage alias Joe Exotic si odpykává dvaadvacetiletý trest. V podnikání mu ale nebrání.

V roce 2016 Maldonado-Passage neúspěšně kandidoval na prezidenta a o dva roky později, taktéž neúspěšně, na guvernéra Oklahomy a jako člen libertariánské strany podporoval legalizaci konopí pro užití v medicíně. V jednom ze svých videí během volební kampaně na guvernéra Oklahomy, doplněném o tygra číhajícího v pozadí, slíbil Maldonado-Passage oklahomským voličům, že bude na jejich straně.

„Všechna práva pro všechny lidi, neustále. Tak hodlám vést tento stát,“ řekl. „Je mi jedno, jestli jste republikáni, demokraté, uživatelé marihuany nebo metamfetaminu. Postaráme se o každého jednotlivého občana. Pojďme to dát do pořádku.“

Konopná dohoda je relativně jednoduchá: Maldonado-Passage dal oprávnění k užití své podoby a přezdívky „Joe Exotic“ za obchodní podíl. Small nechtěl nijak blíže odhalit finance, ale řekl, že vydělané peníze budou vloženy na svěřenský účet, část půjde do fond pro Maldonado-Passageovu obhajobu, část na podporu jeho manžela a na charitativní činnost.