skip to main content

Tyhle knihy si vezměte k vodě. Deset novinek, které byste měli v létě přečíst

Padají vám nepřečtené knížky z nočního stolku? Nevadí, pořiďte si další. Právě začíná doba, kdy budete mít na čtení čas. A že je co číst a z čeho vybírat! 

Vědí to moc dobře i nakladatelé, kteří před létem poutají na své bestsellery, vybírají z nich ty, které se hodí k vodě, a lákají čtenáře nejen na ně, ale i na různé slevové akce. Například web Albatros Media nabízí slevy dvacet až čtyřicet procent. Audioteka – obchod pro ty, kteří radši poslouchají, než otáčejí stránky – prodává v červnu stovky titulů za půlku.

My jsme pro vás vybrali knihy, které chceme sami číst, a snažili jsme se, aby byly v našem výběru zastoupeny různé žánry – román, poučení, zábava, napětí i únik do jiných světů. S výběrem nám pomohl knihkupec Petr Vácha z knihkupectví v Újezdě nad Lesy, který dobrým knihám rozumí jako málokdo.  

Listopád

Alena Mornštajnová, Host, 2021

Už vyšla nová Mornštajnová? Před půlkou letošního dubna to byla mezi čtenáři docela častá otázka. Dočkali se. Listopád se prodává dva měsíce a na serveru databazeknih.cz nešetří ti, kdo už ji četli, chválou vyjádřenou 84 procenty od 1169 hodnotících. Úctyhodné číslo.

Přestože knížky této spisovatelky nepatří k řachandám nebo prvoplánovým milostným románům, které se u vody tak dobře čtou, vyplatí se ji přibalit do kufru na dovolenou.

Příběh obyčejné rodiny, kterou listopadové události rozdělí a postaví proti sobě, vás nepustí. Osud ženy odsouzené do vězení za účast na demonstracích a děvčátka, které chtějí v ústavu převychovat na nový komunistický kádr, se jednoho dne protne. Co bude dál?

Tři kapitoly

Reklama

Daniel Hradecký, Listen, 2020

Tahle knížka sice už není úplná novinka, má v datu prvního vydání uvedený minulý rok, ale teď se o ní hodně mluví. Její autor za ni totiž získal ocenění Magnesia Litera. 

Právem, je to skvěle napsaná trojice próz o praní se s osudem, který nerozdal zrovna esa: alkohol, rodinné patologie, severní Čechy a s tím vším namíchaná vůle a umění ironicky analyzovat okolní svět.

Není to to pravé lehké čtení, ale krásně plyne a nezbyde vám než obdivovat čistý styl a lehkost, s jakou si Daniel Hradecký pohrává s češtinou. 

Introvertní kavárenské posedávače uvede do varu a rozjuchané extroverty zklidní, oba typy klidně u rybníka se zmrzlinou v ruce. 

Cyklistka – Osud poslední baronky

Jana Poncarová, Motto, 2021

Měla být vzornou manželkou, aby dostála zvyklostem svého šlechtického rodu Battaglia. Jenže na to se narodila s až příliš dobrodružnou povahou. Z divokého děvčete vyrostla v sebevědomou ženu, která na kole zcestovala kus světa.

Na stáří se vrací do chátrajícího rodného zámečku v jihočeských Bratronicích a sleduje, jak známý svět kolem ní mizí. Až studentka žurnalistiky Klára ji donutí oživit vzpomínky na pestrý život i lásku s tajemstvím. 

Když spisovatelka rozehraje takový příběh, nezbývá než zalézt pod slunečník nebo se opřít o kmen košatého stromu a číst a číst a číst. 

To je on! O té, co si říkala Toyen

Milena Štráfeldová, Universum, 2021

Kdo byla žena, která malovala snové obrazy? Byl její surrealistický svět z plátna obrazem jejího vlastního života?

Kulturoložka, spisovatelka a scenáristka Milena Štráfeldová pátrala v archivech v Česku a ve Francii a spojila je se svědectvím přátel, kteří Marii Čermínovou alias Toyen znali.

Vznikl tak její beletrizovaný životopis, který ocení nejen ti, kteří dílo Toyen, která je mimochodem označovaná za jednoho z deseti nejvýznamnějších umělců 20. století, dlouhodobě obdivují, ale i ti, kteří se s ní možná setkávají poprvé. 

Posilování stresem – Cesta k odolnosti

Reklama

Pavel Kolář, Universum, 2021 

Pavel Kolář je fenomén. Umí v lidském těle napravovat zdánlivě nenapravitelné, pouští se do bitev, které jiní považují za beznadějné nebo neřešitelné. To by v tom byl čert, aby zrovna on nevěděl, jak se to stresem má, kdy může být prospěšný a pomáhat a kdy už se staví do role nepřítele.

Ideální přečíst si ve chvíli, kdy stres akutně nemusíte řešit. Poodstoupíte od něj a uvidíte ho i díky knížce v jiném světle. Tedy za předpokladu, že pro vás dovolená není ještě větším stresem než dny všední…

Hezký, ale narovnej se 

Johana Fundová, Biz Books, 2021

Byli jste v devadesátkách děti? Jestli ano, vplujete do generačního románu Johany Fundové jako miliardářská jachta do Cannes. Spolužáci ze základky, kterým bylo v roce 2000 jedenáct, dostanou o dvacet let později pozvánku na třídní sraz. Co se o sobě dozvědí a splnily se jim jejich dětské sny? Žádná idyla, ale čistá nostalgie devadesátek!

Lockdown – Fantastická epocha

Kolektiv autorů, Epocha, 2021

Tip na skvělou fantasy dává majitel knihkupectví v Újezdě nad Lesy Petr Vácha. Tento žánr se podle něj veze na obrovské vlně obliby a výběr nakladatelství Epocha sdružuje jeho nejlepší české autory. 

Deset spisovatelů, deset příběhů, jeden lockdown – sborník, který vznikl v době krizového stavu, vede čtenáře do fantastických světů z pera Františka Kotlety, Romana Bureše, Kristýny Sněgoňové, Petry Kubaškové, Dalibora Váchy a dalších. 

Kdy jindy než ve volných dnech spřádat představy o jiných dimenzích. 

Štěstí má barvu levandule

Pauline Maiová, Grada, 2021

Další tip knihkupce Petra Váchy. Babička vypadla z okna a její vnučka Penelope, které se v poslední době lepí smůla na paty – dostala výpověď z práce a kopačky od přítele -, se vydává do Provence, aby se o ni postarala. Lépe řečeno o její malý penzion a jeho hosty. 

Knížka voní francouzskými dezerty, fialovou rostlinou a láskou ve všech podobách. A k tomu je vtipná! 

Dětské duše 

Angela Marsonová, Kalibr, 2021

Knižní napětí na dovolené povoleno! Třeba s novou detektivkou Angely Marsonové.

Zkušená autorka rozehraje příběh vraždou psycholožky, které vrah na záda vyřízl písmeno X, a přidá dvě další oběti se stejným znamením. Stopy vedou do neočekávaného prostředí. Skrývá se zločinec mezi někým ze soutěže talentovaných dětí doprovázených ambiciózními rodiči? 

Od školních i mimoškolních aktivit máte na dva měsíce pokoj, tak proč si o nich nepřečíst s trochou mrazení v zádech?

Encyklopedie komiksového filmu

Petr Cífka, Václav Rybář, Matěj Svoboda, Karel Ryška, XYZ, 2020

Třešnička pro fajnšmekry na konec. Milovníci komiksových filmů plesejte, v téhle knize najdete to nejzajímavější, co žánr nabízí. Jak se píše v anotaci – superhrdiny v kápích i bez nich, odvážné geroje, fantastické dívky, neobyčejné rodiny i neuvěřitelné týmy. Lidi, emzáky, monstra a všechno mezi tím, co spojuje kreslená historie a černobílý boj dobra proti zlu v barvotisku, který se přelil na stříbrné plátno. 

Autoři vás vezmou do zákulisí příprav velkých blockbusterů, ale i filmů, u kterých byste si nikdy netipli, že vznikly podle komiksu. Prodají vstupenku do světa, kde zůstává dítětem i stoletý. 

Najděte stůl pod třešní na zahradě, pohodlně se usaďte, listujte, prohlížejte, čtěte.

 

Reklama
Reklama