skip to main content

Tyhle knihy si vezměte k vodě. Šest novinek pro milovníky opalování

Co Čech, to čtenář, zdá se. Potvrzují to i čísla: 84 procent z nás si přečte alespoň jednu knihu ročně, 6 procent dokonce přelouská 50 a více svazků – náruživější jsou v tomto ohledu v Evropě už jen Skandinávci.

To ale zdaleka není výhra. Záleží totiž také na tom, co a jakým způsobem čteme. Někteří badatelé rozlišují zběžné „light reading“ od pomalejšího a soustředěnějšího „deep reading“. K němu dochází při čtení textu jazykově bohatého, využívajícího aluze a metafory.

Čtěte také: Tohle je kniha, na které Alex Monhartová postavila svoji značku

Mozek při takovém pečlivějším sledování textu vykazuje podobnou aktivitu, jako by byl čtenář přímo součástí děje. A podle všeho jde o velmi dobré cvičení, kterým se zvyšuje schopnost empatie a posiluje analytické uvažování.

Na dovolenou tedy tentokrát zkuste namísto detektivky nebo svazku z červené knihovny vzít tyhle novinky. Přibalte si je na pláž, k bazénu nebo k rybníku. Ale jen na vlastní nebezpečí – dobře se namažte nebo se raději usaďte pod slunečník – pohltí vás natolik, že snadno ztratíte přehled o čase.

Chi­ma­man­da Ngo­zi Adi­chieová,  Amerikána

Reklama

Dva mladí a zamilovaní Nigerijci se rozhodnou odejít za štěstím do ciziny, ale zatímco Ifemelu ho hledá ve Spojených státech, kde studuje, ale naráží na rasovou diskriminaci, Obinze o něj bojuje jako ilegální přistěhovalec v Londýně. O mnoho let později se znovu setkávají v Nigérii s velmi odlišnými zkušenostmi a pohledem na svět.


Jonas Hassen Khemiri, Všechno, co si nepamatuju

Co zůstane ve vzpomínkách, když zemře milovaná osoba? Příběh autonehody mladého muže jménem Samuel se odhaluje – poměrně vtipným způsobem – díky jeho přátelům, blízkým a sousedům, které zpovídá fiktivní spisovatel ve snaze zjistit, zda šlo o neštěstí, nebo o sebevraždu.


Ian McEwan, Skořápka

Úklady a plán na vraždu manžela, který chystá nevěrná žena se svým milencem, manželovým bratrem? Ano, ta zápletka zní povědomě. Jenže tohle není Dánsko, ale chátrající londýnská vila a hlavní postavou a vypravěčem není Hamlet, ale nenarozený plod naslouchající všemu v manželčině lůně. Osvěžující perspektiva.

Reklama

Mathias Énard, Ulice zlodějů

Postmoderní odysea odehrávající se na africkém i evropském břehu Středozemního moře v hlavní roli s mladým Maročanem, kterého vlastní rodina zavrhne pro nevhodné chování. Lachdar tedy kličkuje mezi islamisty, policií, dívkami a vlastními sny, nezřídka inspirovanými četbou detektivek. Na pozadí doznívá arabské jaro a španělské protesty.


Adéla Knapová, Slabikář

Jak málo stačí k tomu, aby mezi blízkými lidmi došlo k násilí, a kolik je potřeba na to, aby vznikl a rozvíjel se kult? Novinářka Adéla Knapová ve své třetí próze staví příběh o duševních i tělesných přerodech, vinách a odplatách, o snaze překročit svůj vlastní stín. A upozorňuje: toto není kuřimská kauza!


Liou Cch‘-sin, Vzpomínka na Zemi

Po fascinujícím úvodním Problému tří těles a pokračování nazvaném Temný les se trilogie o střetu Země s civilizací Trisolaris uzavírá. A ani tentokrát nejde o pouhé sci-fi fantazírování, ale o velmi důmyslnou reflexi lidství, politiky, historie, vojenství, taktiky i konspiračních teorií. O to působivější, že nabízí čínskou perspektivu.


 

Reklama
Reklama