Kyperská firma Manecomte Limited miliardáře Pavla Tykače navýšila podíl v Monetě Money Bank nad deset procent. Souhlas k nabytí takzvané kvalifikované účasti, tedy podílu v Monetě nad deset procent a se stropem na 20 procentech, Manecomte získala letos na jaře od České národní banky.

Konkrétně firma vlastní 51 312 170 akcií, což odpovídá podílu 10,04 procenta na základním kapitálu banky. Při aktuální ceně akcií Monety na pražské burze má podíl hodnotu přibližně 4,4 miliardy korun.

Nad pětiprocentní podíl v Monetě se Tykačova firma dostala loni na přelomu září a října. Tykač by si přál, aby Moneta dlouhodobě zůstala v českých rukách. „Jedná se o dlouhodobou portfoliovou investici bez ambicí podílet se na řízení banky,“ komentoval transakci.

O spojení Monety se svou skupinou Air Bank usilovala investiční skupina PPF. Plán padl letos na jaře. PPF a Moneta tehdy uvedly, že důvodem je negativní vývoj ekonomiky, který mění parametry původně zamýšleného sloučení, nebo změny požadavků České národní banky na kapitálovou vybavenost bank v České republice.