Finančník Pavel Tykač se stal spolu se svou manželkou Ivanou donátorem výuky českého jazyka a bohemistiky na Oxfordské univerzitě. Té minulý rok věnoval 1,2 milionu liber, v přepočtu zhruba 35 milionů korun, které budou použity na vytvoření stabilního pedagogického zázemí minimálně na dvě desítky let dopředu.

Čtěte také: S Bugatti na dálnici. Jak miliardář Radim Passer pokořil 400 km/h

Tuto sobotu univerzita, jež ze svých zdrojů přidala do oboru dalších 800 tisíc liber, manžele Tykačovy oficiálně přivítala mezi svými významnými sponzory.

„Jsem velmi rád, že se katedru bohemistiky na naší koleji podařilo díky Tykačovým zachovat,“ uvedl pro Forbes Master Ivor Crewe, nejvyšší postava University College, což je nejstarší kolej na Oxfordu. Pod ní bude výuka českého jazyka a literatury pokračovat.

Oxford byl v průběhu druhé světové války údajně jedinou britskou univerzitou, která umožňovala uprchlým Čechoslovákům dokončit studium v českém jazyce, a samotná studia češtiny zde mají tradici od osmdesátých let minulého století.

„O situaci češtiny na Oxfordu jsme se dozvěděli náhodou a přišlo nám správné ji podpořit,“ uvedla Ivana Tykač, která je zároveň šéfkou obecně prospěšné společnosti Women for Women, jež pomáhá ženám v těžkých životních situacích a patří pod ni také aktivita Obědy pro děti. Ta zajišťuje stravování dětem ze sociálně slabých rodin.

Ročně šestý nejbohatší Čech daruje zhruba 45 milionů korun, a podle Forbesu se tak řadí do první desítky nejštědřejších tuzemských byznysmenů.

Tykačovi spolu s Oxfordem jednali o podpoře češtiny už v roce 2015. Univerzita v té době preferovala, aby přispěli i na výuku ruštiny, což ale nechtěli a vzhledem k tehdy ještě neuzavřenému vyšetřování Pavla Tykače kvůli kauze CS fondů převážila opatrnost také na straně Oxfordu.

Trestní stíhání proti Tykačovi bylo definitivně zastaveno v prosinci 2015 a loni se jednání na popud University College zase obnovila. Výsledkem je rozpočet dvou milionů liber, z něhož se prakticky stává základ nadačního jmění, jež bude univerzita průběžně investovat a každý rok z něj budou zhruba čtyři procenta použita na výuku češtiny.

Poprvé v historii má tak katedra tohoto jazyka na Oxfordu svého konkrétního donátora. Vznikl takzvaný Ivana and Pavel Tykač Fellowship, což je garance pracovního místa, které obor zastřeší do dalších let. Obsazeno by mělo být letos na podzim.

Úvodní foto: David Turecký