skip to main content
Byznys

Tykač poprvé udeřil v USA, získal část dolů v Pensylvánii

Malý krok z hlediska financí, velký z hlediska budoucnosti. Skupina Sev.en Energy miliardáře Pavla Tykače koupila sedmnáctiprocentní podíl v americkém těžaři Corsa Coal se sídlem v Pensylvánii. Firma se specializuje na těžbu metalurgického uhlí pro výrobu železa a oceli. Je to poprvé, co se Pavel Tykač do tohoto specifického odvětví vydal, a také poprvé, kdy byznysově investoval v USA.

Za podíl v Corsa Coal získaný od jednoho z větších akcionářů jeho Sev.en Energy zaplatila 3,6 milionu kanadských dolarů, v přepočtu 64,8 milionu korun. Společnost Corsa Coal je zároveň obchodovaná na burze, a je tak zřejmé, že se Pavel Tykač nebude bránit tomu, postupně získat majoritu a doly ovládnout. V poslední době se sám americkému trhu věnoval a na průzkum tam vyslal také svou dceru.

Reklama

„V metalurgickém těžebním průmyslu vidíme dlouhodobý potenciál. V současné době sice trpí globálním poklesem vyvolaným pandemií covid-19, v dlouhodobém horizontu však očekáváme silnou poptávku ze strany ocelářského průmyslu v důsledku pokračující urbanizace na rozvíjejících se trzích. To spolu s nedostatečnými investicemi do rozvoje nových dolů vytváří příznivé prostředí pro globální ceny metalurgického uhlí v následujících letech,“ uvedl k transakci výkonný ředitel Sev.en Energy Alan Svoboda, zodpovědný za akvizice a mezinárodní rozvoj skupiny.

Reklama

Ve Spojených státech je v poslední době odvětví těžby uhlí a vůbec fosilních paliv podceňováno, což souvisí se vzývanou elektrifikací dopravy, investoři ze Starého světa ale mají možná střízlivější pohled na budoucnost.

Tykačova Sev.en Energy už se každopádně rozkročila z Česka do celého světa loňským převzetím polovičního podílu v nadnárodní energetické společnosti InterGen. Ta je jedním z předních nezávislých výrobců elektřiny s plynovými elektrárnami ve Velké Británii a uhelnými elektrárnami a uhelnými doly v Austrálii, s celkovým instalovaným výkonem 3300 megawattů a 270 zaměstnanci.

V Česku je největším soukromým provozovatelem uhelných lomů a konvenčních elektráren s více než 3500 zaměstnanci. Časem by od ČEZ měla také převzít elektrárnu Počerady, což je největší uhelná elektrárna v zemi.

Reklama
Reklama