Na první pohled vám před očima roste něco, co vypadá jako běžný, byť na poměry v okolí lipenské přehrady vysoce stylový dům. Jeho autor Pavel Podruh o něm však mluví především jako o pokorném malém domku a „laboratoři“.

Projekt s názvem Český soběstačný dům je ve skutečnosti unikátem i mezi stavbami, které se snaží být šetrné k životnímu prostředí. Domek si vyrobí veškerou elektrickou energii ze slunce, uloží si ji v bateriích a následně spotřebovává. Zároveň umí zachytit maximum dešťové vody pro splachování a zvládá ji i filtrovat pro použití ve sprše. Tepla se naopak zbytečně nezbavuje a stejně tak zajišťuje, aby se uvnitř zdravě dýchalo a žilo.  

Českokrumlovský podnikatel a inovátor Podruh chtěl dlouho vybudovat stavbu, která nebude závislá na přívodu energií z plošné sítě. A teď, po čtyřech letech příprav, započala její realizace.

Pavel Podruh

„Byl to v našich klimatických podmínkách opravdu velký technologický experiment,“ podotýká Podruh. „Stavba je v územním plánu zaregistrovaná jako ostrovní dům, což jí umožňuje být tak trochu mimo systém,“ vysvětluje podnikatel, který získal stavební povolení loni na podzim.

Soběstačný dům by měl stát už během následujících měsíců. Podruh se věnuje dalším startupovým aktivitám v udržitelných technologiích, ale momentálně se snaží být každý volný den na stavbě a přikládá ruku k dílu.

Na energetickém i vodohospodářském řešení spolupracovalo hned několik českých firem. Energetický koncept navrhli Češi ze společnosti GWL, která je největším evropským dodavatelem lithiových baterií a solárních komponent.

Pro účely domu načrtli, že jediným zdrojem elektřiny bude vlastní fotovoltaická elektrárna o instalovaném výkonu 10 kWp,  kterou doplňuje jejich lithium-fosfátové bateriové úložiště s kapacitou 20 kWh.

Fotovoltaické panely mají být zabudované v celé ploše jižní části sedlové střechy. Naopak severní střecha má být pokrytá černými keramickými taškami od výrobce Tondach. Řešení má obyvatelům domu zajistit dostatečné množství tepla a příjemné prostředí.

I na ně samotné ale bude klást určité nároky. V okolí Lipna na podzim a v zimě teploty a osvit opravdu klesají. „V létě to bude díky přebytku elektřiny naprosto komfortní pobyt,“ konstatuje Podruh. „Ale v zimě si budou lidé muset nastavit skromnější pravidla spotřeby. Lze to ale využít k digitálnímu detoxu,“ říká a naráží na to, že nejsme zvyklí myslet na hospodaření s elektrickou energií.

Podobně je to v soběstačném domě se spotřebou vody. Při návrhu bylo prioritou minimalizovat spotřebu pitné vody z vrtané studny na pozemku. V podzemní nádrži se bude shromažďovat zadržovaná dešťová voda o objemu 16 kubíků a v porovnání s běžným domem by měla nahradit přibližně polovinu spotřeby.

Při nedostatku dešťové vody systém automaticky přepne na pitnou vodu z vrtu, přebytek bude akumulován ve venkovním jezírku. Vodní management, který navrhovali odborníci ze společnosti Envi-Pur, také počítá s tím, že odpadní vody budou čištěny biologickou čistírnou a dále vsakovány na pozemku, čímž se koloběh vody uzavře.

Až bude sofistikovaný dům zkolaudovaný, má se stát vlastně takovým učebnicovým vzorem a příkladem pro další. „Všechny plány k domu a použitým technologiím po dokončení domu poskytneme komukoli zdarma,“ potvrzuje Podruh.

„Ideálně tak, aby to celé někdo vylepšil či zreplikoval. Bude tam spousta principů použitelných i pro klasicky napojené budovy. Proto to celé děláme,“ vysvětluje filozofii celé stavby. V kteroukoli roční dobu bude také možné si dům pronajmout a vyzkoušet  si jeho komfort a podmínky, vytvořené novými technologiemi.

Podruh se loni na podzim stal prvním Čechem oceněným prestižním titulem The Outstanding Young Person, který uděluje japonská pobočka organizace Junior Chamber International (JCI). S ostrovními domy žádný byznysový plán nemá, ale profit si slibuje od další inovace, které se nyní intenzivně věnuje.

Jedná se o „skříňkové“ plug ’n’ play baterie iBatt.energy do bytů a domů bez možnosti vlastní fotovoltaické elektrárny. Baterie mají pomáhat balancovat energetickou síť a vykrývat špičky, které se jinak řeší zapínáním uhelných elektráren.