skip to main content
Byznys

Uber Eats v Česku končí. Český trh málo rostl, a tak odskákal vlnu škrtů

Rozvážková služba Uber Eats překvapivě v Česku končí. Americký gigant škrtne český trh definitivně 4. června, spolu s ním se stahuje také ze sedmi dalších zemí včetně Rumunska nebo Ukrajiny. Důvodem je podle všeho fakt, že český trh nerostl tak, jak Uber Eats plánoval.

„Tento krok je součástí naší strategie soustředit veškerou energii a prostředky na ty světové trhy, které jsou pro Uber Eats nejsilnější,“ stojí v prohlášení Uber Eats. 

Jinými slovy se Uber chce soustředit spíš na trhy, kde má větší šanci stát se jedničkou, případně dvojkou. A to ten český ani po roce a půl fungování nebyl. Všech osm zemí, kterých se rozhodnutí týká, totiž představuje jen jedno procento všech objednávek Uber Eats.

V Česku měl Uber od začátku v byznysu s rozvážením jídel z restaurací velkou konkurenci – jedničkou je dlouhodobě Dáme jídlo, v Praze se navíc o podíl na trhu přetahoval ještě s finským Woltem a nově také s taxiplatformou Bolt, která rozvážkovou službu spustila v dubnu.

Do systému Uber Eats bylo v Praze zapojeno kolem 500 restaurací a stovky kurýrů a ještě na konci minulého roku plánoval jeho šéf v Česku Tomáš Peťovský další expanzi v Praze a v budoucnu i do dalších českých měst. 

Reklama

„Udělali jsme vnitřní závazek, že ve střednědobé budoucnosti budeme skutečně expandovat i do dalších měst České republiky, ale v tuto chvíli pro to nemáme žádný konkrétní časový plán,“ říkal ještě loni v listopadu v rozhovoru pro server Lupa. 

„Skutečnost, že do České republiky přicházejí noví hráči na poli food delivery služeb, je jasným znakem toho, že se jedná o trh se silným potenciálem a spoustou prostoru (řekl bych dokonce potřebou) pro více hráčů,“ říkal ještě tehdy Peťovský.

Pandemie koronaviru ale všechno změnila. Uber, který loni prodělal 8,5 miliardy dolarů, kvůli karanténám a epidemiologickým restrikcím nyní po celém světě sčítá další škody a musí výrazně šetřit. Přetahovaná s Dáme jídlo a Woltem na českém trhu tak nedávala z tohoto pohledu smysl.

Přeprava osob v rámci služeb Uberu v Česku zůstává beze změn, takže vás na rozdíl od jídla Uber domů stále odveze.