Ke globální válce se mezi taxikáři kvůli rychlé expanzi alternativní taxislužby Uber schyluje už dlouho, teď to ale vypadá na první ostřejší souboj. Čtyři největší konkurenti – společnosti Lyft, Ola, Didi Kuaidi a GrabTaxi – se totiž začali šikovat do globální antiUber aliance a začátkem příštího roku umožní svým zákazníkům objednávat taxíky i z aplikací ostatních členů aliance.

A to ve všech regionech, kde působí – tedy v Indii (Ola), Číně (Didi Kuaidi), USA (Lyft) a regionu Malajsie, Singapuru, Filipín, Vietnamu a Thajska, kde je přítomné GrabTaxi. „Dohromady tyto společnosti pokryjí téměř celou jihovýchodní Asii, Indii, Čínu a USA, což je téměř 50 procent světové populace,“ cituje server Quarz z tiskového prohlášení, že členové aliance budou sdílet nejen své technologie a znalost lokálních trhů, ale i obchodní zdroje.

0908_uber-map2_2000

V sázce je přitom hlavně Čína, kam se Uber rozhodl expandovat v příštím roce. Už v září mluvil šéf společnosti, Travis Kalanick, o tom, že záměrem je rozjet do jednoho roku působení společnosti ve sto čínských městech, což je dvakrát víc, než se původně plánovalo.

Našlápnuto má tahle firma každopádně skvěle – jen za letošek zvýšila své příjmy v USA o 200 procent a je zisková ve více než 80 městech po celém světě. Spolu s rozmachem přitom roste i její hlad po dalších penězích potřebných pro vstup na nové trhy, uvedení nových služeb (jako Uber Pool a Uber Eats) a rekrutování řidičů pro rozrůstající se síť.

Podle agentury Bloomberg navíc hodlá navýšit svůj kapitál asi o 2,1 miliardy dolarů, což by znamenalo valuaci firmy na 62,5 miliard dolarů. A to by ji dostalo do horní pětiny titulů akciového indexu S&P 500, před stálice jako Dow Chemical, BlackRock nebo Netflix.

Z ostatních společností jsou před Uberem třeba Apple, Starbucks, Nike a Facebook. Uber je jedním z nejznámějších a nejvýše ohodnocovaných členů takzvaného „klubu jednorožců“, tedy technologických startupů ohodnoceným nejméně na miliardu dolarů. Zvlášť poté, co jeho prominentní člen, platební firma Square, minulý vstoupil na burzu.