skip to main content
Breaking News

Uber v Británii mění pravidla. Řidiči mají nárok na minimální mzdu i dovolenou

Průkopník sdílených jízd Uber poprvé poskytne svým řidičům výhody, jako je minimální mzda, placená dovolená nebo důchodové pojištění. Velká Británie tak bude první a jedinou zemí na světě, kde se tak stane.

Reklama

Ke kroku, který naprosto změní obchodní model, přistoupila společnost poté, co Nejvyšší soud Spojeného království vyhověl odborům po téměř pětileté soudní při.

Sedmdesát tisíc řidičů, kteří v současné době ve Velké Británii pro Uber pracují, tak nově dostane status pracovníka, stále však nebudou považováni za právoplatné zaměstnance, kteří by měli nárok i na mateřskou či rodičovskou dovolenou. Aktivisté tak mají v plánu ve svých snahách o přiznání dalších práv řidičům pokračovat.

Reklama

Není jasné, jak tento krok ovlivní společnost: Londýn je největším evropským trhem Uberu. Loni byla společnost ve ztrátě 6,8 miliardy dolarů, o rok dříve skončila dokonce se zápornými 8,5 miliardy dolarů.

Obchodním modelem, podle kterého byli řidiči jen nezávislými pracovníky, za které společnost nenesla žádnou odpovědnost, Uber dosahoval radikálního snížení vlastních nákladů. Je tak pravděpodobné, že nové náklady na řidiče promítne do cen jízd.

Reklama
Reklama