Robert Soudný strávil léta v účetních a poradenských firmách. Svou práci zbožňoval, ale měl plné zuby neefektivity, která byla pro účetnictví typická. Společně s bývalým kolegou Davidem Grohem proto rozjel startup věnující se digitalizaci účetnictví.
Devadesát procent práce účetních je dnes administrativa. Vrcholem je pro mnohé včasné získání všech faktur – právě proto dnes podle Soudného většina účetních nedělá pravé účetnictví.
„Pracují jako otroci administrativy, kterou dnes snadno dokáže zastat chytrý software, zatímco oni by dostali šanci stát se respektovanými a dobře placenými poradci vedení firem,“ vysvětluje. Když se naskytla příležitost koupit účetní firmu 6K s dlouholetou historií i velkou základnou zákazníků, Soudný s Grohem neváhali.
„Firma byla ve ztrátě. Bývalí majitelé si nechali jen pro ně zajímavé divize a nám zůstala ta softwarová. David byl jako starý korporátník nejdříve skeptický, ale když jsme si pak u klientů ověřili, že problém s neefektivním účetnictvím je opravdu trápí a rádi by ho vyřešili, věděli jsme, že to bude mít úspěch,“ vzpomíná muž, který má ve firmě na starosti obchod, marketing a back office.
David Groh pak řeší technické věci, produkt a vývoj a společně pak řeší strategii. Společně upravili byznysmodel staré firmy, pod novým názvem Wflow jí navrátili ziskovost a začali vyvíjet cloudovou aplikaci umožňující přijímat elektronické doklady, zpracovávat je pomocí umělé inteligence a zrychlit proces jejich schvalování a zaúčtování.
Na začátku do společného podniku investovali dvanáct milionů korun. Na trh ale vstoupili příliš brzy. „Ještě nebyl připravený, takže začátky byly bídné. Pak ale přišel covid a to nás vystřelilo. Najednou spousta firem pochopila, že doklady jdou posílat i mailem,“ vzpomíná Soudný.
Největší brzdou digitalizace jsou však podle něj samotní účetní, kteří se drží zkostnatělých řešení. „Problém je, že faktury firmám přicházejí z různých míst – něco mailem, něco poštou, něco přinesou obchoďáci v kufříku a účetní to musejí vytisknout, dát na hromadu, vytřídit duplicity a pak oběhnout firmu, aby faktury schválili,“ nastiňuje.
„Když je někdo na dovolené, tak to tam čeká třeba čtrnáct dní. Pak to pošlou na schválení někam do Brna a k účetním se schválené faktury dostanou třeba až po splatnosti. Pokud tedy vůbec,“ vysvětluje na odstrašujícím příkladu z praxe.
Zatímco běžné účetní to může trvat i týdny, software Wflow fakturu připraví k zaúčtování ihned. „Automaticky si fakturu přetáhne, vytěží z ní data, udělá predikci zaúčtování a pak ji rozešle ke schválení předem nastaveným osobám. Těm to pípne v mobilu, jedním klikem vše schválí a je hotovo,“ přibližuje Soudný.
Se svým softwarem nejdříve Soudný a Groh začali podnikat klasicky. „V jedné chvíli jsme si ale uvědomili, že stejnou věc může udělat někdo jiný, a když si nabere externí kapitál, tak nás předběhne. To jsme nechtěli riskovat, tak jsme si řekli, že se naučíme něco o startupech a najdeme si investora,“ vypráví podnikatel o vstupu do startupového prostředí.
Na trh vstoupili v roce 2019 a jejich prvním investorem se stala vzdělávací společnost Scio, která za sedm milionů korun koupila desetiprocentní podíl a zároveň patří mezi první zákazníky. Druhým investorem se stala Česká spořitelna prostřednictvím nového fondu Seed Starter. Od té podnikatelé získali 25 milionů korun výměnou za sedmnáct procent.
„Byli jsme první externí řešení, které Česká spořitelna nabídla svým zákazníkům. Naše služba je v jejich internetovém bankovnictví George,“ připomíná Soudný. Dnes má Wflow pět tisíc zákazníků různých velikostí i oborů: například Freshlables, Shoptet, Lindt, Woltair nebo Grant Thornton.
Jejich řešení používají firmy ve dvanácti státech, pobočku mají zatím jen na Slovensku – připravují se však na fyzický vstup na trhy v západní Evropě. V Česku dle počtu aktivních zákazníků dominují trhu. „Většina podobných firem dělá jen zlomek toho, co my,“ upřesňuje Soudný tuzemskou pozici.
„První tři roky jsme rostli v průměru o tři sta procent, loni to bylo o dvě stě dvacet a letos plánujeme dvě stě,“ doplňuje podnikatel, proč Wflow v závěru loňského roku zařadil Deloitte do svého výběru Technology Fast 50 v regionu střední a východní Evropy.
Za minulý rok pražský startup dosáhl na opakující se roční tržby ve výši 58 milionů korun. Na konci roku očekává překročení 100 milionů korun.
„Jsou firmy, které rostou rychleji, ale to v našem konzervativním oboru nejde. Na druhou stranu je to neskutečně stabilní obor. Účetnictví potřebuje každý a do budoucna bude po účetních ještě větší poptávka. Průzkum Svazu účetních ukázal, že vymírají – a ti, co jdou do důchodového věku, se nechystají přesluhovat. Takže poptávka po účetních vzroste a s ní i ceny,“ očekává Soudný.
Účetní profese je podle něj velmi podhodnocená, což se ale v budoucnu změní a účetní budou mít stejnou prestiž jako právní nebo auditorské služby. „Mladí lidé nezatížení starými postupy s papírem a tužkou, kteří rovnou nasadí moderní technologie, mohou velmi rychle sehnat klienty za lepší peníze. A budou mít daleko větší prestiž, protože díky automatizaci získají více času na datové analýzy, reporting a poradenství,“ vysvětluje podnikatel.
U moderních účetních firem je to podle něj vidět už dnes. „Mají větší tržby i lepší zákazníky: takové, kteří potřebují řídit firmu pomocí čísel a jsou ochotní za to dobře zaplatit. Účetní je pro ně spíš poradce, který je včas upozorní na vznikající problémy, nikoli administrativní nádeník,“ uzavírá.