skip to main content
Jak být lepší

Udělat, či neudělat? Jak si poradit s rozhodovací paralýzou

Den co den máme před sebou řadu rozhodnutí, která musíme vyřešit. Od těch malých, kdy se rozmýšlíme, co si dáme k obědu, až po ta největší, kdy se máme rozhodnout, co nás vlastně baví, jakou práci si zvolíme nebo jakého partnera si vybereme.

Podle kouče a autora knihy Emoční inteligence 2.0 Travise Bradberryho vám při libovolném rozhodování pomůžou následující rozhodovací triky, které byste se měli naučit.

Proměňte malá rozhodnutí v rutinu

Reklama

Rozhodování funguje jako sval: když ho používáte hodně, unaví se. Jednou z nejlepších strategií, jak se únavě z rozhodování vyhnout, je drobná rozhodnutí zautomatizovat. Tím se uvolní mentální zdroje pro složitější úkoly.

Příkladem může být minimalismus v oblečení Steva Jobse, který stále nosil jen černý rolák, nebo Marka Zuckerberga a jeho mikiny. Oba muži uvedli, že jejich ikonický styl je vlastně jen výsledkem každodenních rutin, snižujících únavu při rozhodování.

Dělejte velká rozhodnutí ráno

Dalším skvělým způsobem, jak překonat únavu při rozhodování, je nechat si méně důležitou agendu na dobu po práci a to nejsložitější řešit ráno, když je vaše mysl svěží. Skvělým trikem je probudit se brzy a pracovat na nejsložitějších úkolech, než vás zasáhne spousta rušivých menších rozhodnutí (zvonění telefonů, přicházení e-mailů).

Zhodnoťte své možnosti

Reklama

Když stojí úspěšní lidé před zásadním rozhodnutím, zváží své možnosti podle předem stanoveného souboru kritérií, protože vědí, že to celý proces usnadňuje a zefektivňuje. Zkuste si položit několik následujících otázek: Jaký přínos má toto rozhodnutí? Jakou výhodu? Neublíží mi? Odráží mé hodnoty? Litoval bych tohoto rozhodnutí? Litoval bych, kdybych ho neučinil? 

Vraťte se ke svému morálnímu kompasu

Nikdy nezapomínejte na to, co je pro vás důležité a kde máte své morální hranice. Stará dobrá morálka slouží jako důvěryhodný průvodce, když s vámi cloumají emoce a chováte se impulzivně.

Reflektujte předchozí rozhodnutí

Mark Twain popsal komplikovanou povahu rozhodování následovně: „Dobrá rozhodnutí pocházejí ze zkušeností, ale zkušenosti pocházejí ze špatných rozhodnutí.“

To však neznamená, že jediným způsobem, jak dělat dobrá rozhodnutí, je nasekat mnoho chyb. Znamená to pouze, že je důležité mít na paměti rozhodnutí minulá a učit se i z těch nepovedených.

Tak už se nebojte a rozhodněte se. A buďte v tom lepší!

Reklama
Reklama