Srpen je znám jako nejméně produktivní měsíc celého roku. Většina lidí si totiž vybírá dovolenou a v zemích, kde mají třicetidenní placené volno, se zaměstnanci vytratí většinou na celý měsíc. A byznys stagnuje. Pro ty, kteří zůstávají v kancelářích, je pak značně obtížné pohnout s projekty, které vyžadují spolupráci ostatních kolegů.

Být produktivní nutně neznamená dosahovat stále větších úspěchů. Je to o investování vašeho času do strategických aktivit, které přidají hodnotu vaší práci a pomohou vám jít kupředu. Zde je pár tipů, jak pracovat chytře a proměnit srpen v nejproduktivnější měsíc v roce.

1. Vytvořte si seznam vlastních úspěchů
Často se zdá, že život a práce letí jako splašený kůň. Využijte toho, že se čas v srpnu trochu zpomalí, a oceňte svoje dosavadní profesní úspěchy. Sestavte komplexní dokument zaznamenávající tyto úspěchy. Vypište hlavní projekty spolu s postupy, které k úspěchům vedly, včetně písemných pochval od vedoucích, kolegů, klientů a zákazníků. Pokud si jste vědomi svých úspěchů, budete se cítit jistější v kramflecích.

2. Seznamte se s obchodem a čísly
Pokud chcete být lepší, je potřeba znát, v jakých oblastech je to potřeba. Využijte pomalého tempa tohoto letního měsíce a zjistěte od vedoucích něco o řízení podniku. Zeptejte se na priority a výzvy, kterým čelí vaše firma. Zjistěte, kde firma peníze vydělává, a kde je zase ztrácí. Poznejte, kde je vaše firma teď a kam směřuje.

Čtěte také: Jak v práci využít produktivitu naplno? Takto se dostanete do stavu plynutí

Miliardář, podnikatel a investor Mark Cuban často říká, že lidé musejí znát čísla. Zjistěte si, jaké má váš podnik příjmy, zisk a za kolik se prodávají jeho akcie, a také náklady firmy na podnikání a získávání nových klientů. Pokud pracujete ve výzkumu a rozvoji, zjistěte si procenta tržeb investovaných právě do těchto oblastí u podobných firem. Budete tak více v obraze.

Vaší prací je porozumět tomu, co se v podniku děje. Čím více se budete orientovat, tím lépe poznáte slabá místa vaší firmy, a budete schopni najít způsoby, jak je posílit.

3. Buďte sami sebou a vložte do práce všechno
Mnoho lidí se v práci přetvařuje a není sama sebou, protože je zde stále tlak na konformitu. Tomuto konceptu se říká „podřízení“ a spočívá v potlačení některých rysů typických pro vaši osobnost. Ty mohou souviset s pohlavím, rasou, věkem, sexuální orientací, tělesným postižením, socioekonomickým původem, politickým vyznáním nebo národností. Nebo se může jednat i o vaše přirozené tendence, které potlačujete, abyste zapadli do firemní politiky.

Být sám sebou vás učiní produktivnějším, protože nebudete muset vynakládat zbytečnou energii na zakrytí toho, co nechcete, aby o vás ostatní věděli. Využijte pohodové nálady, která v srpnu panuje, a otestujte vody.

Buďte ale opatrní, není třeba se rovnou utrhnout ze řetězu. Spíše ostatním odhalte trochu více ze svého pravého já. Ukažte, jak se chováte doma nebo mezi přáteli. Popřemýšlejte, co na vás mají lidé rádi, a to pak ukažte v práci. Pokud chcete začít v nové společnosti nebo založit vlastní firmu, buďte sami sebou hned od začátku. Lépe tak najdete společnost, která ocení váš původ a preference, anebo váš podnik odliší od konkurence.