Je to už rok, co se nacházíme v sérii lockdownů. Není tedy divu, že se situace v mnohých případech tvrdě podepisuje jak na psychice, tak na stavu těla.

Naštěstí ale žijeme v době moderních technologií, které nám přinášejí způsoby, jak se udržet fit i v době, kdy nesmíte opustit hranice svého okresu – stačí vám k tomu jedna místnost a chytrá technologická vychytávka.

Tady je výběr těch nejlepších z poslední doby.

Cvičení s pomocí chytrého zrcadla

Jedním z největších průlomů ve světě domácího fitness jsou chytrá zrcadla. Na první pohled vypadá takové zrcadlo úplně obyčejně. Jakmile sis jej ale nainstalujete na zeď, zjistíte, že umí mnohem víc. 

Přístroj je třeba na zeď připevnit tak, abyste kolem něj měli dostatek prostoru pro volný pohyb. Zrcadlo má v sobě display a kameru, které vám zajišťují přístup k různým lekcím od jógy až po silový trénink.

Některá zrcadla díky kameře nabízejí dokonce lekce s trenérem v reálném čase – to vám zajistí možnost kontrolovat správné provedení cviku v zrcadle a ještě umožnit trenérovi, aby na vás dohlížel skrze kameru (vedené lekce v reálném čase bohužel zatím nejsou dostupné v Česku). 

Chytré zrcadlo od značky Forme

Zrcadla nabízejí i další vychytávky jako například propojení s chytrými hodinkami pro kontrolu tepu a zátěže, přístup k vašim oblíbeným playlistům nebo propojení s komunitou ostatních domácích sportovců.

Nevýhodou zrcadel je jednoznačně jejich vysoká cena, která představuje značnou finanční investici (cena se pohybuje mezi 1 500 až 2000 dolarů).

Na druhou stranu nám ale aktuální doba jasně ukazuje, že budoucnost fitness center je velmi nejistá a podobné technologie nám tedy nabízejí skvělý způsob, jak se udržovat v kondici interaktivně, ale bez toho, abychom přišli do přímého kontaktu s ostatními. 

Na trhu dnes najdeme několik značek, které chytrá zrcadla vyrábí. Mezi ty nejznámější patří firmy Forme, Tempo Studio, Mirror, Echelon Reflect Touch a NordicTrack Vault. 

Když je cvičení zároveň i zábava

Ve světě fitness gamingu není Nintendo žádným nováčkem. V minulosti už firma představila Wii a Wii Fit, s nimiž nám poprvé ukázala myšlenku interaktivního cvičení před televizí. Nyní přichází s revoluční novinkou Ring Fit Adventure, nástavbou jejich systému Switch. 

Ring Fit Adventure je první plnohodnotnou RPG hrou, která kombinuje herní požitek a opravdový trénink. Pomocí dřepů, běhu na místě a dalších pohybových aktivit se dostáváte skrze hru, zatímco vaše postavička se přizpůsobuje úrovni vaší kondice. 

Co se příslušenství týče, přístroj se skládá ze dvou částí – popruh na nohu a tréninkový kruh. Ke každému z nich se připevní jeden ze Switch ovladačů, které snímají váš pohyb. Ringfit nabízí nejen herní zážitek, ale také klasické vedené tréninky, takže na své si přijde každý. 

Žádný fyzioterapeut? Žádný problém

Perkusivní terapie je nedílnou součástí regenerace a přípravy vrcholových sportovců. Metoda využívá rychlých koncentrovaných tlakových rázu k ošetření měkkých tkání. Jejím cílem je zmírnění bolestí, protažení vláken svalů i vazivových struktur a následně zlepšení funkcí i rozsahu pohybu v okolních kloubech. 

Největším přínosem je zvýšení prokrvení, čímž urychluje hojení a regeneraci. V dnešní době je na trhu několik předních výrobců perkursorů. Favoritem trhu je ovšem značka Theragun nabízející škálu masážních přístrojů v každé cenové kategorii. Velkou výhodou je aplikace Therabody, ke které svůj Theragun připojíte přes bluetooth na vašem chytrém telefonu. 

Aplikace vám ukáže, jak zařízení správně používat a najdete tam i tipy na to, jak postupovat při řešení konkrétních obtíží a bolestí. Theragun ocení jak sportovci, tak i všichni, kdo mají sedavé zaměstnání a trápí je bolesti zad, šíje nebo třeba bolesti šlach v zápěstí.