Městské čtvrti německých měst přicházejí s novými nápady pro klimaticky ohleduplné soužití. Zelené oázy zajišťují příjemné městské prostředí, elektromobilita a inovativní trasy činí cestu městem vzrušující a zároveň šetrnou ke klimatu.

A zelenou mají i další udržitelné způsoby poznávání kultury či památek v Německu, které šetří přírodní zdroje, posilují mezikulturní porozumění a podporují regionální podniky.

Poznejte německá města ekologicky

Vzdát se pro změnu auta? Na dovolené v německých městech se to skvěle hodí, protože se zde můžete z jednoho místa na druhé dostat pohodovou a udržitelnou německou veřejnou dopravou.

Ti, kteří dávají přednost sportovnějšímu přístupu, si mohou půjčit kolo a užívat si dobře rozvinuté sítě cyklostezek ve městě i mimo něj. Nouze není ani o parkovací místa pro kola a bikeparky.

Brémy: Socha Rolanda na náměstí Marktplatz, památka světového dědictví UNESCO © WFB Bremen / WFB Carina Tank

Stezky pro pěší ve městě a také turistické trasy jsou spíše odpočinkové mimo dopravní ruch. V některých městech je možné památky objevovat i po vodních cestách na kánoi nebo paddleboardu a přitom být stále v centru dění.

Památky světového dědictví UNESCO

V Německu se nachází celkem 51 památek světového dědictví UNESCO, což z něj činí jednu ze zemí s největší hustotou přírodních a kulturních pokladů na světě. Všechny památky světového dědictví jsou významnými památkami lidské historie a jsou pod zvláštní ochranou kvůli své jedinečnosti, autenticitě a celistvosti.

Ti, kdo je chtějí navštívit, tak mohou učinit pohodlně po osmi trasách světového dědictví, z nichž všechny začínají v blízkosti velkých metropolí, a lze se k nim dostat na kole, vlakem a autobusem šetrným k životnímu prostředí. Více o památkách UNESCO zde.

Čas na zábavu – Cittaslow v Německu

Jednadvacet měst v Německu se připojilo k mezinárodní síti Cittaslow. Jde o původně italskou organizaci, jejíž vznik byl inspirován hnutím slow food. Záměrně staví lidi na první místo a zasazuje se o kvalitu života a udržitelnost.

Hanzovní město Lübeck: posezení v zahrádce restaurace v ulici Hüxstraße © LTM / Olaf Malzahn

Lidé si zde užívají čas pro radost, žijí v rytmu ročních období, oceňují nedotčenou krajinu, tradiční řemesla a dbají na bezpečné a kvalitní individuální turismus, který si mohou užívat jak hosté ze zahraničí, tak i domácí.

Vlakem do lesů i hor

Německá města jsou známá po celém světě, ale příroda kolem nich zůstává pro hosty ze zahraničí často neznámá. Třetinu území Německa však tvoří chráněné přírodní oblasti: šestnáct národních parků, šestnáct biosférických rezervací a více než sto přírodních parků názorně ukazuje, jak je možné chránit krásy přírody a zachovat biologickou rozmanitost pro budoucnost.

Ramsau: odpočinek na cyklostezce Bodensee-Königsee v Národním parku Berchtesgaden © DZT/Günter Standl

Objevte nedotčené lesy, velkolepé skalnaté krajiny a osamělé horské vrcholy. Vydejte se na objevnou túru po dobře značených turistických a cyklistických stezkách nebo se nechte kvalifikovanými průvodci seznámit s divy přírody. A mimochodem: většina přírodních krajin je dostupná také autobusem a vlakem.

Pestrost turistických tras

Vyrazit na „hike“ – to je zaručeně ten nejlepší způsob, jak objevit krásy německé přírody. Německo nabízí více než 200 tisíc kilometrů turistických tras, na kterých můžete poznávat nejrůznější přírodní scenerie: nekonečné pobřeží, malebná údolí, čisté řeky, klidná jezera, nádherné lesy a majestátní horské masivy.

Kempování v Bavorských Alpách © Getty Images/Henglein and Steets

Stezky navíc vždy vedou k působivým památkám a přes idylické vesničky. Podívejte se, jaké trasy Německo nabízí, sbalte pohorky a vyrazte na objevnou túru po krásách Německa.

Příroda jako lék

Příroda nám může být skvělou kulisou nejen pro sportovní výkony. Občas potřebujeme ten pravý opak – zpomalit, uklidnit se a možná úplně zastavit. Sílu přírody poznáme i v produktech, které z ní pocházejí, a jednoduše při pobytu v ní.

Wangels: Relax na terase u jezera © DZT/Günter Standl

Inspirujte se i touto stránkou přírody a dopřejte si zasloužený relax! Více než 350 wellness a lázeňských resortů v Německu se zaměřuje na udržitelnost a využívá regionální léčebné prostředky. Své hosty hýčkají produkty z té nejčistší přírody a také dlouholetými zkušenostmi v oblasti péče o zdraví.

Ať už se rozhodnete pro návštěvu wellness zařízení světové úrovně, necháte se o sebe pečovat pomocí tradičních léčebných metod a přírodních prostředků nebo se na procházce na chvíli zastavíte, zavřete oči a chvíli vše necháte být, okouzlující krajina Německa a lázeňské resorty vám poskytnou ideální zázemí. Objevte lázeňská města!

Skvělé dálkové cyklotrasy

Jezdíte rádi na kole? V Německu jsou cyklisti vždy vítáni! A samozřejmě nejen ve městech, které svou infrastrukturou cyklistiku velmi podporují. Vydejte se na cesty i mimo města a šetrně ke klimatu na dálkových cyklotrasách, kterých je v Německu více než 250.

Norimberk: na kole přes řeku Pegnitz © DZT/Jens Wegener

Můžete se zde rychle dostat ze severu na jih nebo z východu na západ, projet rozmanitou přírodní krajinou a potkat další nadšence na dvou kolech z různých zemí. Po cestě se můžete zastavit ve více než 4700 ubytovacích zařízeních, využít speciálních služeb pro cyklisty a získat rady pro pokračování vaší cesty. Tak kterou trasu letos zvolíte?

Více tipů na aktivní dovolenou v Německu v souladu s přírodou najdete zde.