Udržitelnost není trend, ale nutnost. České firmy to pociťují čím dál víc. Už devět z deseti Čechů tvrdí, že se chtějí aktivně podílet na ochraně životního prostředí, zásadní je pro ně i sociální odpovědnost a od komerční sféry už uvědomělý postoj očekávají automaticky.

„Zdá se, že největší šanci na úspěch mají na trhu ti, kteří naslouchají potřebám zákazníků a snaží se jim odpovědné chování co nejvíce usnadnit, nebo je dokonce odměnit,“ říká Marcel Gajdoš, generální ředitel Visa pro Česko, Maďarsko a Slovensko.

„Více než polovina zákazníků si je dokonce ochotna si za zboží s přidanou společenskou hodnotou připlatit,“ doplňuje ho Petr Polák, country manager Visa pro Českou republiku.

Zmiňuje tak výsledky nedávného průzkumu Visa a agentury Ipsos, který se zabýval postoji Čechů k udržitelnosti a sociální odpovědnosti podniků. A potvrdil, že spotřebitelské návyky se mění. Udržitelnosti je v tomto ohledu ochotna se plně přizpůsobit téměř pětina Čechů.

Do produktivního věku navíc dorůstá generace Z, pro kterou bude udržitelnost jedním z nejdůležitějších faktorů – lidé narození po přelomu milénia podle průzkumu Visa dokonce mohou možnost používat udržitelné kreditní karty vnímat jako důvod ke změně banky.

I Visa se tak snaží finančním institucím, podnikům a jejich zákazníkům ukazovat cestu a nabízet jim moderní služby. „Více než sedmdesát procent lidí v Česku považuje udržitelnost za důležitou. Ale my potřebujeme, aby to číslo bylo sto procent,“ zdůrazňuje Hana Wasserburger, ředitelka poradenských služeb Visa pro Česko, Slovensko a Maďarsko.

Jak udržitelnost mění svět obchodu a bankovnictví? Vysvětluje ve videu ředitelka poradenských služeb společnosti Visa Hana Wasserburger:

„Banky, které spolupracují se společností Visa, mohou svým zákazníkům pomáhat přecházet k udržitelnějším řešením, například díky kalkulačce uhlíkové stopy ecolytiq, která je jednoduše nasměruje k zelenějšímu chování,“ upozorňuje na spolupráci Visa s německým startupem ecolytiq.

Ten na svůj ambiciozní cíl proniknout do celé Evropy i mimo ni nedávno od investorů získal 13,5 milionu eur a Visa vloni spolu s Tatra bankou přivedla jeho služby na Slovensko. 

„Ecolytiq umožňuje držitelům karet přímo v mobilním bankovnictví aktivně sledovat svoji uhlíkovou stopu a zároveň dává konkrétní tipy a triky, jak ji ještě více snížit,“ vysvětluje Hana Wasserburger. „Aktuálně pracujeme na tom, abychom službu mohli nabídnout i v Česku,“ dodává.

V Česku už Visa společně s Komerční bankou představila například platební karty z recyklovaného plastu. „Kdyby se v Česku všechny karty nahradily těmi ekologickými, uhlíková stopa by klesla o 42 tun CO2,“ podotýká šéfka poradenských služeb Visa.

Potřeba vydávat nové fyzické karty navíc bude čím dál menší díky stále rozšířenějšímu placení mobilem nebo chytrými hodinkami. Vedle toho platební společnosti pracují na digitalizaci účtenek z obchodů, což ještě víc sníží produkci zbytečného odpadu. 

„Stále větší popularitě se těší také virtuální platební karty. Snadným způsobem nahrazují velké objemy zbytečného plastu, aniž by jakkoli ovlivnily držitele karet. Ti navíc nemusejí čekat na dodání platební karty a mohou ji používat hned,“ doplňuje Hana Wasserburger.

Visa je spolu s Forbesem partnerem Cen SDG, které Asociace společenské odpovědnosti v Česku vyhlašuje od roku 2017 a jejichž součástí je od loňska i ESG rating oceňující nejudržitelnější české firmy. 

Spolu s Komerční bankou a Asociací společenské odpovědnosti se pak Visa podílí na projektu vyzdvihujícím udržitelné e-shopy na Heurece. „V současnosti na Heurece najdete 150 e-shopů, které splňují přísná kritéria a díky tomu mají certifikát Udržitelný e-shop,“ říká Hana Wasserburger.

 „Podporujeme tak jak e-shopy, které se zajímají o dopady svého podnikání na životní prostředí, tak zároveň umožňujeme zákazníkům vybrat si udržitelnější variantu pro jejich nákupy. Devět z deseti Čechů by se rádo zapojilo do udržitelných aktivit, ale často neví, jak na to. Tohle je jedna z cest, jak jim v tom pomoct,“ vysvětluje. 

Když v polovičce dubna Heureka vyhlašovala nejlepší české e-shopy ve stále ještě nové kategorii udržitelnosti, porota jako vítěze vybrala firmu Sonnentor z jihomoravských Čejkovic, kde vyrábí a odkud prodává čaje, koření a další výrobky z bylin z ekologického zemědělství. Firma vloni oslavila už třicet let s obratem blížícím se 400 milionům korun a ročním ziskem přibližně 50 milionů.

„Sonnentor má komplexní přístup k udržitelnosti v celé šíři ESG oblasti, je lídrem v udržitelném podnikání a jde příkladem svou firemní kulturou a vysoce postavenými standardy kvality produktů,“ vysvětlil první volbu poroty CEO Heureka Group Tomáš Braverman.

Přesně takové firmy mají být inspirací. A inspirovat chce i Visa. „Přispíváme k udržitelnějšímu světu tím, že využíváme svou síť, produkty, služby, data a značku k podpoře udržitelného obchodu a globálního přechodu na nízkouhlíkovou ekonomiku. Naším cílem je začlenit udržitelnost do platebních karet a účtů, a pomoci tak spotřebitelům lépe se orientovat v dopadech jejich spotřeby,“ říká šéf Visa pro Česko, Slovensko a Maďarsko Marcel Gajdoš. 

Jako technologická firma Visa nezatěžuje životní prostředí tak jako jiné obory podnikání. „Nicméně tím, že jsme obří společnost a máme dvacet tisíc zaměstnanců, čtyři miliardy vydaných karet a jsme sedmý nejznámější brand na světě, jsme si vědomi toho, že i naše malá rozhodnutí ovlivňují velké množství lidí,“ doplňuje Hana Wasserburger.

„Snažíme se snižovat uhlíkovou stopu, proto jsme v roce 2020 přešli kompletně ve všech provozech a datových centrech na čistou energii a do roku 2040 jsme se zavázali dosáhnout nulových emisí. Zaměřujeme se ale také na sociální stránku udržitelnosti a diverzitu. Podporujeme ženy v podnikání, podnikatele v rozvojových zemích a máme programy na zvyšování finanční gramotnosti,“ dodává.