skip to main content

UFO na vinici. Hvězdný architekt, miliardář Tkáč a rebel z pravého břehu přepisují mapu Bordeaux

4 minuty čtení

Hvězdný architekt Norman Foster, slovenský miliardář Patrik Tkáč a rebel z Bordeaux Jonathan Maltus se dali dohromady, aby společně vytvořili něco výjimečného. Le Dôme.

Vypadá to, jako když uprostřed vinice přistane UFO. Elegantní talíř z ušlechtilého dřeva s jemnou linkou panoramatického skla – až se nemůžete zbavit dojmu, že tahle stavba sem, mezi vinoucí se révu starobylé odrůdy Cabernet Franc, přiletěla z jiné galaxie. A tak trochu ano.

Norman Foster, hvězdný britský architekt, který má na kontě nové sídlo Applu v Cupertinu nebo londýnskou okurku, nepřehlédnutelný bezmála dvousetmetrový mrakodrap The Gherkin, běžně domky na vinici nenavrhuje.

Výjimku udělal jen jednou, před lety, pro jedno z nejznámějších vinařství světa Château Margaux, jejichž lahve špičkového červeného bordeaux se běžně prodávají za desetitisíce korun.

Reklama

A pak teď podruhé, pro Jonathana Maltuse – Brita, který tady v Bordeaux mezi místní vinaře před třemi dekádami přistál taky tak trochu jako mimozemšťan. Norman Foster pro něj a jeho maličké vinařství Le Dôme navrhl tenhle svatostánek vína, který stavaři dokončili na sklonku loňského roku.