Druhý největší akcionář tuzemské banky Moneta zveřejnil prohlášení, kde bance doporučuje, aby odstoupila od obchodu s PPF. V něm se měla Moneta spojit s Air Bank, českým a slovenským Home Creditem a provozovatelem služby Zonky.

Petrus Advisers, držící přibližně deset procent akcií Monety, argumentují tím, že za letošní rok zatím evropský bankovní sektor připisuje čtyřicet procent, zatímco Moneta prý o deset až dvacet procent méně.

Očekávají přitom, že jakmile tato „perioda nejistoty“ (čtěte období s dealem ve vzduchu) skončí, vyšvihne se akciový titul Monety rychle nad hranici sta korun. Momentálně se přitom obchoduje okolo osmaosmdesáti korun, což je o desetinu víc, než kolik PPF na počátku veřejného vyjednávání za akcii nabízela skrze firmu Tanemo.

Fond Petrus Advisers sice v prohlášení zmiňuje, že vyjednávání pokročilo k devadesáti korunám za akcii, ale že se přesto strany nebyly schopny dohodnout na finálních podmínkách obchodu.

Ty mimo jiné zahrnují následné spojení výše zmiňovaných subjektů, které už dříve mnozí aktéři z trhu označovali za jednostranně výhodné pro skupinu z Evropské ulice – šlo zejména o ocenění aktiv PPF na dvouapůlnásobek svého kapitálu.

Petrus Advisers trochu štiplavě dodává, že se těší na konstruktivní spolupráci s PPF stejně jako s dalšími akcionáři, s cílem udělat z Monety „ještě atraktivnější a dynamičtější instituci, než jakou je nyní“. Šéf banky Tomáš Spurný je přesvědčený, že bez strategického partnera, kterým dle jeho dřívějších slov nemusí být nutně PPF, se Moneta nemůže stát vyzyvatelem bank největších. A to ke své vlastní škodě.

„V tomto jsem konzistentní, mluvím o tom od doby, kdy jsem sem nastoupil. Další věc je, že velké banky mají zkrátka větší ziskovost než banky střední, a to s proporčně menší kapitálovou náročností,“ sdělil Spurný Forbesu na konci letošního srpna.

Šéf Monety Tomáš Spurný zastává pozici o spojení se strategickým partnerem dlouhodobě. | Foto Moneta

Skupina PPF každopádně dnes na prohlášení Petrus Advisers zareagovala a tvrzení v textu odmítá jako zavádějící. „Prohlášení však zmiňuje i důvěrná jednání společnosti Petrus Advisers se skupinou PPF“, což se pravděpodobně dá číst tak, že zmíněných devadesát korun za akcii, které PPF údajně nabídla, nebyla z povahy věci veřejná informace.

„Tvrzení Petrus Advisers jsou nadto formulována takovým způsobem, že o těchto jednáních vytvářejí neúplný a nesprávný obraz,“ končí svou informačně strohou reakci PPF. Jednání prý nikam nevedla.

Pozoruhodné je, že Petrus Advisers na konci svého prohlášení tvrdí, jak chce z Monety udělat lídra v oblasti ESG (z anglického „environmental and social governance“), tedy udržitelném či zeleném bankovnictví. To je úsměvné zejména v kontextu skutečnosti, že již 5,19 procenta Monety ovládá skrze své firmy uhlobaron Pavel Tykač.

I bez velké domýšlivosti to tak celé zní jako aktivistické šťouchnutí hned do několika stran.