skip to main content

Ukrajinci otevřeli digitální frontu a vyhlásili válku Putinovi a jeho režimu

4 minuty čtení

Zatímco na ukrajinská města padají rakety a do světa proudí tragická svědectví o hrůzách válečného běsnění, na druhé frontě se vede stínová bitva. V kyberprostoru.

Pro většinu lidí mnohem míň viditelná, ale pro výsledek celého konfliktu zásadní. A vojáci téhle stínové války přísahají, že nehledě na výsledek bojů v ulicích měst a přestřelek tanků, oni budou bojovat dál. Na Ukrajině i za jejími hranicemi se šikuje kybernetická armáda, odhodlaná bojovat proti ruským silám, i kdyby byl Kyjev dobyt.

Jeden z jejích kapitánů, Jegor Aušev, je podobně jako partyzáni v minulosti rozhodnut udeřit na cíl, zneškodnit ho a posunout se na další – a takhle pokračovat, i pokud by se bitva o Ukrajinu zdála ztracená. Aušev není voják, ale zakladatel několika ukrajinských společností zabývajících se kybernetickou bezpečností.

Reklama

A díky tomu je z něj v posledních týdnech taky guerillový bojovník, který naverboval skupinu hackerů uvnitř i vně ukrajinských hranic. Ta zahrnuje dokonce i hrstku Rusů, kteří jsou proti invazi a proti agresivitě prezidenta Vladimira Putina. Společně jdou do obrany i do útoku – snaží se chránit ukrajinské zdroje a proniknout do systémů ruských.