Za miliardáře se nepovažuje, majetek ho nezajímá. Jenže právě peníze jsou teď pro něj tou nejúčinnější zbraní ve válce proti Putinovi. Dalibor Dědek, odvěký antimilitarista, založil e-shop s virtuálním prodejem vojenské techniky a na pomoc Ukrajině už vybral víc než dvě stě milionů korun.

„Koukněte. Tady mám trofej z fronty.“ Dalibor Dědek, šéf jabloneckého Jablotronu, drží v rukou jakýsi rezavý kus železa a nadšeně mi ho u sebe v kanceláři ukazuje.

„Je to část převodovky k pásům z ruského tanku T-72. Přivezli nám to kluci, našli to v troskách na bojišti. Ještě smrdí střelným prachem…“

Být to před rokem, taková slova byste od něj nikdy neslyšeli. Coby zapřisáhlý antimilitarista měl ke zbraním podobný vztah jako papež k vyznavačům ďábla. Válka na Ukrajině ale všechno změnila.

A stejně energicky, jako se vrátil po dvanácti letech do čela firmy, kterou kdysi zakládal, pomáhá se zápalem bránit Ukrajinu před násilným Ruskem. Po svém, tak jak může.

Dalibor Dědek nedělá nic napůl. Když je potřeba zabránit tomu, aby se Jizerské hory staly rájem devoloperů, raději pozemky vykoupí a louky zachová pro další generace.

Když je potřeba vrátit se zpět z „lenošení“ do vedení firmy, převezme znovu pevně otěže, a ještě svým zaměstnancům nabídne deset procent ze zisku.

Když je potřeba rozpohybovat dobročinnou aukci na podporu Ukrajiny, přihodí rovnou patnáct milionů korun. Rozjede kampaň, v níž píše dopisy významným státníkům a spustí e-shop na nákup zbraní pro napadenou zemi.

Není ten typ člověka, který by si na něco stěžoval. „Všechno špatné, co se mi kdy stalo a stane, mě posílí a posune dál,“ říká. Válka na Ukrajině ho ale rozzlobila.

Forbes Digital Premium