Jakub Sechter spoluzaložil a řídí rozvoj Spendee. Mobilní aplikace, která spravuje osobní i rodinné finance, jako vůbec první v Česku letos získala licenci od ČNB k přímému napojení na bankovní účty a po celém světě si ji stáhlo více než tři miliony lidí.

K podobě aplikace, kterou pravidelně zapíná 250 tisíc uživatelů, člena letošního výběru 30 pod 30 inspirovala právě tato kniha.

Co? „Nir Eyal – Hooked.“

Proč? „Hooked mi pomohlo pochopit, jak u lidí vznikají nové návyky a jak je důležité stavět produkt nebo službu tak, aby si k nim uživatelé vytvořili pevný a pravidelný vztah.“ 

Kdy? „Četl jsem ji v době, kdy jsme si uvědomili, že potřebujeme Spendee nějak odlišit, a hlavně to, že jednou z největších překážek podobných nástrojů na správu financí je neschopnost udržet si uživatele dlouhodobě.

Poznatky z Hooked jsme tak začali převádět do praxe, testovat s uživateli a skrze několik testování prototypu jsme poměrně rychle dospěli do stadia, kdy výsledek u uživatelů vyvolával wow efekt.

Co vás zaujalo nejvíc?Hook model se skládá z několika částí. Ta hlavní je podle mě takzvaná variabilní odměna. To znamená, že uživatel musí být za svou interakci pravidelně odměňován. Důležité ale je, aby se ta odměna v čase měnila a vyvíjela a aby uživatele neustále překvapovala. Cílem je, aby ho produkt nezačal nudit a neomrzel.

To by ale nemělo být na úkor jednoduchosti použití služby, na kterou by si měl uživatel vytvořit návyk a používat ji vlastně tak, aniž by nad ní přemýšlel.

Jak čtu? „Bydlím na Zličíně a kanceláře máme v centru. Většinou se lidé ptají, jestli to nemám moc z ruky. Já si to spíš pochvaluji, protože mi to každý den dává čas na čtení, který bych si jinak během dne nenašel. I proto jezdím metrem, a ne autem.“