Návštěvníci konference Forbesu City For The Future, která se na konci ledna odehrávala v českém pavilonu na veletrhu EXPO v Dubaji, měli jednoho nenápadného společníka.

Byl jím dron brněnské společnosti RCE systems, který se vznášel nad vchodem do pavilonu, monitoroval vše, co se v jeho zorném poli děje, a analyzoval počet návštěvníků konference i jejich pohyb. Tedy, nevznášel se – byl napevno připevněn u stropu, protože v metropoli Spojených arabských emirátů zrovna panovala zvýšená bezpečnostní opatření kvůli dronovým útokům.

A analýza pohybu lidí, kteří se účastnili konference Forbesu, sloužila čistě k představení toho, co software DataFromSky dokáže. Stejné drony se ale vznášejí vysoko na obloze i volní jako ptáci – v pilotním programu je využívá jak policie v Emirátech, tak v Dánsku a na Plzeňsku.

Využití v dronech přitom tvoří jen zlomek (byť dynamicky se rozvíjející) nasazení technologií brněnské firmy po celém světě. Jen na Blízkém východě ve více než 1500 zařízeních analyzuje data i v reálném čase; policie v Dubaji ji bude nasazovat v šesti stovkách svých kamer, další zákazník v nejmenované zemi stejného regionu bude dodávat software DataFromSky policejnímu centru, které má pod palcem 37 tisíc kamer.

Forbes Digital Premium