Nová publikace nabízí bohatý vhled do české umělecké scény. A také spoustu investorských tipů.

„Sběratelé, ale i lidé, kteří uvažují o tom, že začnou investovat do umění, získají know-how o tom, jak vypadá současná nadějná scéna českých výtvarníků,“ tvrdí sběratel a kunsthistorik Patrik Šimon o své knize s názvem Generace N.

Mapuje v ní díla osmdesáti osmi českých mladých umělců, z nichž většina se narodila mezi lety 1980 až 1990. Jeho kniha je určená pro mladé lidi, sběratele, galeristy, ale i pro historiky umění a pro všechny, kteří se o umění zajímají.

Zhodnocení i tisíce procent

 „Jde o subjektivní hodnocení, ale věřím tomu, že tak osmdesát procent z těchto jmen bude velmi významných a ještě o nich uslyšíme. Tato publikace je přelomová, něco podobného v Česku zatím nevyšlo,“ tvrdí Šimon.

A zároveň věří, že v knize zveřejnění autoři a jejich díla nabídnou případným majitelům i zajímavé finanční zhodnocení. Všechna v knize uveřejněná díla jsou přitom součástí jeho vlastní soukromé sbírky.

„Sbíral jsem je sedm let, jde o celkem 550 uměleckých děl, do kterých jsem investoval 23 milionů korun. A tato investice se mi již zhodnotila,“ tvrdí Šimon.

Dnes by prý svoji sbírku prodal minimálně za třicet milionů korun. „A když to spočítám, tak jsem zhruba na polovině zhodnocení. Jejich hodnota ještě poroste v čase,“ upřesňuje Šimon s tím, že zhodnocení u uměleckých děl je různé – někdy to mohou být i tisíce procent, někdy jen desítky.

Podle Šimona je právě investice do umění ta nejlepší a s vyšším výnosem než třeba u nemovitostí. A vyplatí se zainvestovat i v řádech nižších stovek tisíc.

„Když se spojíte s odborníky, tak nemůžete v investicích do umění udělat chybu, pokud se nestane nějaká úplně nečekaná věc, vše se dá odhadnout a nasimulovat růst výnosů dopředu,“ tvrdí sběratel.

V hlavní roli ženy

Šimon v knize zmiňuje jednak i známá a zavedená jména, jako jsou sochař Krištof Kintera, umělec několikrát nominovaný na cenu Jindřicha Chalupeckého, či Roman Týc, člen a spoluzakladatel skupiny Ztohoven.

Většina z jeho vybraných autorů jsou však mladí lidé na počátku své kariérní cesty. Mezi nimi například konceptuální a multimediální umělkyně Karíma Al-Mukhartová, extravagantní malíř Julius Reichel nebo multimediální umělec Federico Díaz.  

Záměrem Šimona bylo se věnovat i autorům, kteří se věnují performativnímu umění či experimentálním dílům. A také ženám, které podle něj hrají v současném umění důležitou roli.

„Za vycházející hvězdy nejmladší generace považuji například dvě talentované mladé autorky, jako jsou Ester Parasková a Barbora Myslikovjanová,“ upřesňuje Patrik Šimon, podle kterého je současná doba v umění stoletím žen.

„Kvalita jejich díla je mimořádná a zároveň mají štěstí, což je v tomhle oboru také velmi důležité,“ dodává sběratel, který rád objevuje nové mladé talenty v umění. „Kontaktuji školy, chodím na výstavy, ale hledám nové talenty třeba i na Instagramu, kde vystavují lidé svá díla,“ popisuje Šimon.

Zázrak
Vydání Forbesu Zázrak

Označení mladé umělecké generace v názvu knihy, tedy Generace N, odkazuje k tomu, že jsou to umělci zatím většinou „neznámí“, „novátorští“ či „ničící“ stará dogmata.

„Jsou to lidé přinášející a budující nový svět v nalezení a nebezpečí, které skýtají nejistoty, násilí, narcismus, nekonvenčnost. Je to neznámá, možná netolerantní, v každém případě neklidná generace,“ tvrdí Šimon.

Autor knihy se sbíráním umění zabývá třicet let a provozuje mimo jiné také poradenství pro zájemce o investice do umění, patří mezi nejvýznamnější české sběratele a kunsthistoriky.  

Kniha Generace N od Patrika Šimona

„Až knihu otevřu za dalších dvacet let, bude jasné, kdo z umělců na své cestě obstál a kdo zůstal přehlížen. I když kvůli nám dějiny umění nikdo přepisovat nebude, tato generace má příležitost spoluutvářet nové dějiny, ještě nenapsané,“ doplňuje Šimon.

Jeho soukromá sbírka čítá dvacet tisíc uměleckých děl. Kromě moderního umění velmi rád sbírá především staré mistry i umění středověku.

Svá díla pravidelně zapůjčuje galeriím v České republice i v zahraničí, pořádá výstavy a vydává publikace o umění. Jeho aktuální kniha Generace N má sedm set stránek a sběratel ji vydal ve svém vlastním nakladatelství, prodává ji za 1500 korun. 

.