Dost lidí se mě ptá, jak se mi podařilo při vší jiné práci ještě napsat knihu. Ne, nejsem workoholik ani jsem si nenajal ghostwritera.

Odpověď má název Válka umění — kniha jako žádná jiná, která udělala ze mě, amatéra, odhodlaného spisovatele. A pomůže i vám, ať už potřebujete být kreativní v jakémkoli směru.

Čtěte také: Vychytávky pro lepší život na volné noze aneb Jak být efektivní freelancer 

Válku umění napsal v roce 2002 (v češtině ale vychází právě teď) proslulý romanopisec Steven Pressfield coby svou první nerománovou, osobněrozvojovou knihu. A jako skutečný umělec zvolil radikálně odlišný, neinstrumentální přístup k řešení odvěké hádanky lidské kreativity:

Jak to, že tolik lidí selhává ve svých uměleckých ambicích a kreativních projektech?

A nabízí nečekanou, zdrcující odpověď:

Protože každý z nás musí udolat nepředstavitelně mocného vnitřního nepřítele.

Tento nepřítel udělá cokoli, aby nás odvrátil od práce, která má hlubší smysl, od následování osobní mise či poslání.

Tento nepřítel má tisíc tváří, ale pouze jedinou podstatu. Pressfield nazývá tuto negativní sílu Odporem. Vyzařuje z důležité, smysluplné práce a často ji zakoušíme jako strach.

Odpor je kongeniální umělecký konstrukt, ale má objektivní základ. A nevybírá si jen mezi umělci či kreativními profesionály. Takhle např. popsal své vnitřní bitvy s toutéž silou Andre Agassi ve své slavné tenisové autobiografii Open z roku 2009:

„Cílová páska na konci kariéry se nijak neliší od té na konci utkání. Cílem je dostat se na dosah cílové pásky, protože tehdy z ní začne vyzařovat přitažlivá síla. Když jste blízko, cítíte, jak vás ta síla přitahuje, a můžete ji využít k dosažení cíle. Ale těsně před tím, než se ocitnete v jejím dosahu, nebo krátce poté, ucítíte jinou sílu, stejně silnou, a ta vás tlačí zpět. Je to nevysvětlitelné, mystické, tyto dvě sesterské síly, tyto protichůdné energie, ale obě skutečně existují. Vím to, protože jsem strávil většinu života hledáním jedné a zdoláváním té druhé, a někdy jsem i uvízl, visel či poskakoval mezi nimi jako tenisák.“

Nenechte se zmást. Odpor není nějaký vnější nepřítel.

Požírá nás zevnitř.

Je to naše Temná Strana.

Pressfield tedy přeformuloval odvěký problém.

Zkrachovalí spisovatelé, umělci a jiní tvůrci nepadají za oběť vnějším okolnostem, jak to obvykle sami vykládají, aby mohli pokračovat ve svých malých životech. Stali se kořistí vnitřní, kruté a ničivé síly, která na sebe vezme libovolnou podobu, aby dokončila svůj džob.

Pro některé má Odpor podobu prokrastinace. K jiným přichází v podobě neplodného perfekcionismu; sebezraňujících pochybností; lenosti; hypochondrie; nebo jako dekonstruktivní vnitřní dialog od ničeho k ničemu.

Ale kořen je vždy stejný. A je stejně chytrý jako my.

On je my.

Takže jak udoláte všemocného vnitřního nepřítele, který je stejně chytrý jako vy?

Ze všeho nejdřív si musíte podle Pressfielda uvědomit jeho existenci. Musíte připustit, že vaše kreativní bitvy se neodehrávají tam někde venku, ale hluboko uvnitř vaší duše, odkud vyvěrá vaše kreativita.

Zadruhé, musíte se naučit rozeznávat formy, které na sebe tento rtuťovitý nepřítel bere. Pressfield nešetří slovy, aby popsal, jakým způsobem se Odpor projevoval u něj a ostatních úspěšných kreativních profesionálů, které postupem let potkal. Studium forem je klíčem k rozeznávání jedné dominantní síly na pozadí šumu, který obvykle odvádí naši pozornost.

A zatřetí, musíte se stát bezchybným bojovníkem a být připraveni jít do války. Kreativní války. Války umění. To znamená přiznat si, že máte nebezpečného nepřítele, úhlavního protivníka, který vám jde po krku s licencí zabíjet.

Znamená to uvědomit si, že jste ve skutečné válce (a možná už déle, než si myslíte) a na válečném tažení s cílem vytvořit něco nového, krásného, úžasného a jedinečného. A že abyste vyhráli tuhle válku, potřebujete strategii. A disciplínu.

Přestože kniha vyšla už v roce 2002, stále boduje v žebříčku nejpodávanějších knih o kreativitě na Amazonu. A jelikož jsem hezkou řádku knih z tohoto žánru přečetl, považuji Válku umění za zdaleka nejlepší ze všech. Nebo přinejmenším nejhlubší.

Robert Vlach působí jako podnikatel, poradce a provozovatel portálu navolnenoze.cz. Je také autorem knihy Na volné noze: Podnikejte jako profesionálové.