skip to main content
Jak být lepší

Únava a mozek v mlze. Jak se vypořádat s post-covidovým syndromem?

Pozitivní test je za vámi, příznaky a karanténa také. Přesto stále nejste ve své kůži a dělíte svůj život na před a po. Sužuje vás pořád velká únava, padání vlasů, problémy s pamětí a soustředěním. Nejste ve své kůži, i když byste měli být už dávno zdraví.

Může se vám také hůř spát a budete víc úzkostliví. O post-covidovém syndromu se zatím tolik nemluví, ale není nijak vzácný, naopak. Podle statistiky vědců z Kalifornské univerzity postihnul celkově až 30 procent pacientů, kteří covid-19 prodělali.

Co s tím, když se nedokážete vrátit do svého života před nemocí a nabitý harmonogram se vám jeví jako sci-fi? Začněte být pozorní k potřebám svého těla. Žádná zázračná medicína na počkání to sice není, ale jiné cesty není.

Reklama

Nezlobte se na sebe, že i když uplynuly už týdny poté, co jste covid prodělali, tak jste stále strašně ospalí. Dopřejte organismu více spánku, pokud si o něj říká.

Lékaři také doporučují, abyste pomalu začleňovali fyzickou aktivitu, i když se vám do ní absolutně nechce. Začněte zdravotními procházkami, které postupně prodloužíte. Poté zapojte protahovací cviky, které kombinujte s těmi dechovými. Stačí čtvrt hodina denně a uvidíte znatelný rozdíl.

Vitamíny v jehle

Reklama

Vaše tělo má za sebou velkou bitvu: vyšlo jako vítěz z utkání se zákeřným virem. Potřebuje proto velkou odměnu, nejen ve formě pohybu a spánku, ale také vitamínů. Berte nejen vitamín D, který se doporučuje užívat během onemocnění covidem, ale také se objednejte na vitamínové infuze.

Obsahují vitamín C, stopové prvky, anti-oxidační a detoxikační látky. Výhodou infuzí je, že dokáží organismus povzbudit během devadesáti minut, což je mnohem účinnější než podávání tablet. Službu nabízí řada klinik estetické medicíny po celé republice, důležité kritérium je, aby vás před samotnou procedurou vyšetřil lékař.

Uleví i laser

Velké procento lidí s post-covidovým syndromem si také stěžuje na bolest kloubů. Nemusíte úpěnlivě čekat několik měsíců, než tento neduh odezní, zmírnit ho totiž dokáže laser. Regenerativní laserová terapie funguje tak, že stimuluje prokrvení a zlepšuje krevní okysličení. Aby fungovala, tak musíte absolvovat alespoň deset sezení v průběhu čtyř týdnů.

Kdy už navštívit lékaře?

Většinou post-covidový syndrom sám odezní do dvanácti týdnů. Je to dlouhá doba, ale pokud jste momentálně bez energie a nedokážete se na nic soustředit, alespoň už víte, že tato doba temna jednou skončí.

Neodkládejte ale návštěvu ordinace, pokud se vám hůř dýchá, bolí vás na prsou, zaznamenali jste velký úbytek váhy nebo silné žaludeční obtíže.

Reklama
Reklama