skip to main content

Unikátní a české. Tenistka Strýcová hraje v šatech od návrháře Černého

Byla to chvíle, na kterou mladý návrhář nezapomene. Tenistka Barbora Strýcová vyšla v červnu na pražské Štvanici na kurt a na sobě měla modro-bílé šaty s netradičním potiskem. „Šaty ode mě,“ vzpomíná hrdě Jan Černý. „Byl to úžasný pocit.“

Profesionální sportovci běžně oblékají světové sportovní značky, ale Strýcová po rozchodu se svým sponzorem chtěla něco unikátního, něco českého, něco vytvořeného přímo pro ni. 

Do dalšího zápasu nezbývalo moc času, ale Strýcová se Černého stejně zkusila zeptat: „Nestihl bys pro mě za tři týdny ušít šaty?“

S šestadvacetiletým Janem Černým, letošním členem Forbes 30 pod 30, ji pojilo přátelství a podobný vkus. Sblížili se loni v Paříži. Barbora Strýcová tam hrála na Roland Garros, Jan Černý byl zrovna na stáži v luxusní módní značce Louis Vuitton. 

Přátelství úspěšné tenistky a výrazného návrháře nakonec vyústilo v něco, co je na české tenisové poměry ojedinělé.

„Normálně by to byla práce na půl roku,“ vzpomíná teď Černý na hektický letošní květen. „Znervózňovalo mě navíc, že navrhuji šaty pro sportovce, které se musí líbit, ale hlavně být funkční a skvěle sednout,“ vysvětluje Černý.

Reklama

Proto ho také potěšilo, když mu po odehraném zápase na Štvanici Strýcová řekla: „Já ty šaty ani necítím, jako bych je vůbec neměla na sobě.“

Černý navrhl dvě varianty – světlé a tmavé – a k nim sportovní kšilt. Zdobí je jeho signature potisk. „Říkám mu Rorschachův test. Ručně odbarvuji látku a skvrny na ní pak zdigitalizuji a natisknu na šaty,“ popisuje svou typickou techniku. 

Strýcová se na návrhu sama podílela. S Černým vybírala látky, barvu a společně i vymýšleli střih. Návrhář také do návrhu zapracoval několik jejích přání – jako třeba to, aby šaty měly díl na zádech ze síťoviny. 

A jejich spolupráce zřejmě bude mít pokračování. Začali totiž uvažovat o vlastní kolekci sportovního oblečení. „Stále víc a víc lidí se nás na ni ptá a my už o tom spolu také začínáme mluvit,“ přiznává tenistka. 

Strýcová se spoluprací s Černým zařadila do úzké, avšak stále rostoucí skupiny hráček, které nastupují v úborech od známých návrhářů.

Průkopnicí byla Dánka Caroline Wozniacki, jejíž šaty navrhovala pro Adidas věhlasná návrhářka Stella McCartney. Američanka Serena Williams zase spolupracuje s Virgilem Ablohem, který jí připravil speciální kolekci na předloňské US Open i loňské Roland Garros.