Vždy chtěl vyvinout reproduktory studiové kvality, které by posluchačům nabídly emoci čistého zvuku. V případě reproduktorů Truune se to designérovi a vynálezci Gabrielu Starkovi skutečně podařilo. Slovenská rodinná firma Stark Audio vyrábí aktivní a inteligentní reproduktory s elegantním a funkčním designem, jimž neodolá žádný milovník poctivého zvuku.

Truune, to jsou jedinečné reproduktory, se kterými vaše společnost Stark Audio přichází na trh. Jaká je vize vaší značky?

Reproduktory jsme vyvíjeli opravdu dlouho. Od lidí, kteří je dnes vlastní, nám přicházejí samé dobré ohlasy. Jsme hrdí na to, že i Slováci dnes mohou konkurovat kvalitním produktům na evropském audiotrhu. Naše reproduktory jsou unikátní v tom, že nabízejí zážitek z čisté kvality zvuku.

Vždy jsem chtěl vyrobit reproduktory, které by zprostředkovaly poctivý zvuk a to se také podařilo. Každá značka reproduktorů nějak zní. V našem případě však nechceme, aby lidé poslouchali naši značku. Chceme, aby poslouchali hudbu v její nejčistší podobě tak, jak byla původně vytvořena.

Naše značka přináší silný prožitek, který vychází ze spojení kvalitní hudby a sebe sama, protože realita je ve své podstatě soukromá záležitost.

Vyrábíte reproduktory, které chtějí lidem přinášet zážitek z poslechu. V čem se odráží jejich kvalita?

Vyrábíme seriózní reproduktory pro lidi, kteří si je umějí užít a ocenit. Při vnímání hudby nebo zvuku z našich prémiových high-end reproduktorů člověk najednou zjistí, že se cítí příjemně, nic ho neruší a prostě chce zůstat nadále v místnosti. Stačí mít špatný reproduktor a člověk hudbu jednoduše vypne nebo ztiší hlasitost.

V případě značky Truune je tomu jinak, je to doslova čistá energie. Víme, že všichni tvrdí, že právě oni jsou nejlepší, ale my jsme je vyvíjeli opravdu dlouho a za výsledkem si stojíme. Souhlasit bude ihned každý, kdo si je vyslechne.

Které konkrétní reproduktory najdeme v portfoliu vaší značky?

Původně jsme měli v nabídce jen pasivní prémiové a luxusní verze Emma a Jane. Chtěli jsme, aby naše reproduktory byly dostupné zájemcům finančně a prostorově. I proto jsme vyvinuli unikátní designové reproduktory Truune Eight (8) a Truune

Eighty (80), které jen vybalíte z krabice, připojíte k chytrému telefonu nebo jakémukoli streamovacímu zařízení a můžete ihned začít poslouchat. Jejich výhodou je, že je není třeba kombinovat s žádnou další audiotechnikou.

Čím jsou reproduktory výjimečné?

Jsou to aktivní reproduktory postavené na principu tzv. nestárnoucí elektroniky. Vystihují to i názvy obou reproduktorů, ve kterých je zakomponována osmička vyjadřující nekonečno jako symbol evoluční audiotechniky, kterou lze neustále inovovat a jež se dokáže přizpůsobovat změnám.

Osmičku najdeme také v samotném designu menších reproduktorů Truune Eight (8) v podobě dvou akustických kruhů. Propracovali jsme je v každém detailu a vyladili na maximální výkon i kvalitu zvuku. Truune reproduktory zahrnují kompletní balík možností připojení a streamování a umožňují nastavení zvuku na míru.

Chcete‑li zvýraznit basy nebo nemáte pro své reproduktory ideální prostor, s hudebním ekvalizérem je hravě vyladíte. Navíc používají tzv. technologii Self Dumping Cabinet (SDC). Jedná se o systém mechanického tlumení rezonance těla reproduktoru, díky čemuž SDC z velké části pohlcuje vibrace, které vznikají při přehrávání hudby.

Kromě působivého zvuku je pro reproduktory charakteristický i jedinečný design, při němž jste mysleli i na planetu.

U reproduktorů jsme vsadili na jednoduchý, elegantní a nadčasový design ze dřeva a kůže typu Bauhaus, který spojuje udržitelné materiály jako ořechové dřevo, kůži a sklo v elegantní celek. Každý detail reproduktoru pomáhá dotvářet jedinečnou kvalitu zvuku. S našimi reproduktory může být uživatel i designérem, jelikož si v e‑shopu může vybrat z široké nabídky barevných látkových akustických kruhů chránících reproduktory a sladit je se svým interiérem.

Jejich podšívka je vyrobena z bramborového škrobu, takže je plně kompostovatelná a při kontaktu s půdními bakteriemi se dokáže do půl roku zcela rozložit.

Vysvětlíte nám, jaký je rozdíl mezi Truune Eight (8) a Truune Eighty (80)?

Prvně jmenovaný se hodí především do moderních domácností, studií a menších kanceláří. Stačí je zapnout a prostřednictvím skleněného dotykového displeje můžete nastavit jejich další vlastnosti. Navrhli jsme je tak, aby je uživatel mohl ovládat po telefonu. Stačí, že si nainstaluje aplikaci a následně přes ni nastavuje hlasitost, oblíbené skladby nebo jednotlivé vstupy do televizoru, gramofonu či do počítače.

Model Eighty (80) a výkonnější typy reproduktorů, které mají jeden středový reproduktor navíc a přidaný basový reproduktor s tvrdým papírovým kuželem, se hodí zejména do větších prostor a mají čtyřikrát větší výkon a zesilovač.

Naše reproduktory jsou inteligentní a od začátku přednastaveny k používání. Umějí se přizpůsobit uživateli a od začátku se učí jeho návykům.

Na co by posluchači měli klást důraz při umístění reproduktorů v interiéru?

Kvalitu zvuku nebo hudby v interiéru velmi ovlivňuje i to, jak a kde je reproduktor umístěn. Ve Stark Audio ho doporučujeme ve výši uší, pokud předpokládáme, že člověk nerušeně sedí a poslouchá hudbu. K menšímu modelu Truune Eight (8) jsme proto vyvinuli pevné stojany s nastavitelnými nohami a se sklonem reproduktoru, aby si je uživatel mohl přizpůsobit.

Reproduktory Truune Eighty (80) jsou větší a stojí na jehlách. Nožičky zabezpečují jejich stabilitu a mechanicky je oddělují od země. I díky nim nejsou cítit vibrace a kvalita hraného zvuku v místnosti je dokonalejší. Design vysunutých nožiček přitom reproduktory využívají i ke svému přirozenému a nerušivému chlazení.

Vaše cesta je od začátku jasná, ale určitě není jednoduchá.

Od začátku budujeme vlastní značku. Dostali jsme i různé nabídky vyvíjet reproduktory pro etablované světové firmy, ale odmítli jsme je. Naší filozofií je vyrábět kvalitní a elegantní reproduktory, u nichž se držíme našeho vlastního know‑how.

Lidé dnes elektroniku často mění. My však chceme, aby naše reproduktory neztrácely na hodnotě a vydržely několik generací. Při jejich vývoji myslíme i na planetu, proto jsou vyvíjeny ručně z udržitelných komponentů a při výrobě zanecháváme minimální odpad.

Kde se u vás zrodila láska k elektronice a reproduktorům?

Vždy jsem miloval zvuky a hudbu. Jako dítě jsem rád rozebíral staré reproduktory a znovu jsem je skládal. První skutečný reproduktor s inteligentním chlazením a dotykovým ovládáním jsem vyrobil už na střední škole. Podařilo se mi s ním dostat až na Expo Science International do Chile. Zážitek z poslechu dobré hudby může nejvíce pokazit špatný reproduktor. I proto jsem se zaměřil výlučně na jejich výrobu.

Naše reproduktory si jdou vlastní cestou a dokazují, že při dosahování poctivého zvuku je možné a dovolené všechno.

Gabriel Stark (37)
Pochází z východního Slovenska. Vždy miloval zvuky a hudbu, skrze něž vnímal svět. Nakonec se staly jeho největší inspirací při dosahování harmonie tónů, designu a kvality v jediném produktu. S manželkou Janou rozvíjejí firmu Stark Audio a spolu se svým týmem vyvíjejí prémiové reproduktory pod značkou Truune, které přinášejí zvuk analogové kvality. Nerad se vzdává a rád hledá dokonalost. Na svém kontě má několik modelů špičkových reproduktorů, které vyvíjí v souladu s filozofií „Buď upřímný, ne hlasitý“.