Hostem dnešní Forbes BusinessClass bude podnikatel Leon Jakimič, zakladatel designové a sklářské společnosti Lasvit. V loňském vydání speciálu Forbes Life jsme vám představili její unikátní nové sídlo, text u příležitosti nadcházejícího vysílání přinášíme i na web.

„Jak velký je pro nás tohle místo zlom? Na stupnici od jedničky do desítky asi devět,“ přiznává zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zatímco s výrazem mladého papeže prochází novým firemním sídlem. Impozantní prostory, jejichž vybudování stálo 100 milionů korun, si prohlíží, jako by je viděl poprvé – přece jen tu od června, kdy se „headquarters“ otevřelo, byl jen párkrát.

A že je na co se dívat. Jakimič nechal zrekonstruovat dvě roubenky z 18. století, z nichž se v jedné příznačně nacházela sklářská škola, a mezi nimi postavil nevídaný skleněný dům. Spojil tak inovace s tradicemi, přesně jak to má celá firma ve své DNA.

V hlavní zasedačce se nachází nevšední betonová klenba, kterou údajně dokáže udělat „jeden, maximálně dva dodavatelé v Česku“. Na poličkách jsou vystaveny exponáty od slavných umělců a ostatně i Lasvit se díky B2C kolekcím stále více dostává na poličky a do domovů znalých zákazníků.

Leon Jakimič | Foto Jiří Turek, Jana Jabůrková

„Před šesti lety to bylo okrajové, pár svítidel a konec. Dnes jich máme spoustu, a to společně s nápojovými sadami či vázami. Už to představuje skutečně zajímavé objemy, přibližně 10 procent obratu,“ vypočítává Jakimič, který se nikdy netajil ambicemi vstoupit vlastníma nohama do retailu – po showroomech v Praze a New Yorku chce do Londýna, Paříže, Hongkongu či Tokia.

Unikátní stavba je kompletně obložená skleněnými taškami, které nápadně připomínají ty klasické břidlicové. Lasvit je vyvinul speciálně pro své sídlo, a na žádné jiné budově na světě je proto nenajdete. O podobnou nenapodobitelnost se ostatně novoborská firma snaží i ve své tvorbě.

Lasvit vlastní prostory nikdy neměl, firma si dříve pronajímala areál v Milovicích a poté prostory v budově novoborské pošty, což Jakimič považoval za velké omezení. „Kolikrát přišli klienti na návštěvu s tím, že o nás čtou všude možně. Poté dorazili na poštu a trochu vystřízlivěli,“ usmívá se podnikatel, který se teď sídlem může hrdě chlubit.

Vydání Forbesu Forbes Life 2019

„Je to běh na dlouhou trať, ale chci u Nového Boru vybudovat kompletní řemeslné městečko, kde by byla veškerá výroba skla, kovovýroba a ukázky, co všechno sklo dokáže,“ rozvíjí svou další vizi.

„Chci, aby se tam jezdili učit a dívat lidé z celého světa, protože přesně tohle si náš sklářský region zaslouží.“

Celý článek o novoborském sídle firmy Lasvit najdete ve Forbesu Life 2019. Lístky na dnešní online přenos Forbes BusinessClass s Leonem Jakimičem zakoupíte zde.