Den první nadejde třetího. Třetího měsíce, v březnu, se spustí projekt Day1, unikátní spojení performance, health a longevity. Stojí za ním bývalí i současní špičkoví sportovci Bořek Dočkal, Marcel Gecov a Radim Vrbata a investovali do něj stovky milionů korun.

Tovární komín chytá mraky, a přesto není dostatečně vysoký. Nebetyčně jej přesahují ambice projektu, který se kolem něj obtáčí.

„Nechci říkat, po čem tady ten komín zbyl, protože to je tak moc zajímavý příběh, že zastíní vše, co jsme tady udělali a co tu chystáme,“ gestikuluje naoko odmítavě Marcel Gecov, než prozradí, že ve vnitrobloku Osadní ulice v Holešovicích bývala výrobna pražské šunky.

„A je to venku! Teď si každý bude pamatovat už jen a pouze tohle.“ Jen a pouze tohle? Nedramatizujme. Sdělení o někdejší fabrice není zcela nezajímavé, avšak konstatování, že se do stínu komínu ponoří vše, co se zde v blízké budoucnosti chystá, a nikdo si nic dalšího nebude pamatovat, je nadsazené přehánění. Velmi nadsazené.

Ale dobrá tedy, pro jistotu hned zkraje vypíchněme již částečně řečené: výjimečný projekt se jmenuje Day1 a za ním stojící muži, špičkoví sportovci, ho ve stručnosti na úvod popisují jako spojení performance, health a longevity pod jednou střechou.

Líbí se mi rčení používané v byznysu, které podle mě platí i ve sportu, vlastně v celém životě. A to, že áčka k sobě hledají áčka a béčka k sobě hledají céčka. Tohle motto uznávám a myslím, že ho v našem projektu zhmotňujeme.

Bořek Dočkal

Součástí Day1 je fitness, které svým vybavením nemá v rámci konvenčních gymů v celé Evropě srovnání. Upřímně: skutečně vás po těchto informacích ještě zajímá, co bylo na tomhle místě dřív?

Marcel Gecov obědvá, po pravici má Bořka Dočkala, po levici Radima Vrbatu. Mezi sousty namíří jedlík vidličkou na Vrbatu: „Nedávno jsem si všiml, že máš v NHL skoro úplně stejně zápasů jako Kuba Voráček.“ „Jo, je to tak. Myslím, že mám jen o jeden míň.“

Co se týká odehraných utkání v globálně nejprestižnější soutěži, dají dva hokejoví útočníci dohromady takovou porci, proti níž je velikost té, kterou se snaží Gecov zrovna zhltat, neviditelným drobečkem: Voráček má 1058 zápasů, Vrbata 1057. Díky tomu se oba mohou podílet na investici v řádu nižších stovek milionů korun, za niž health club vzniká.

Investice pochází od osmi společníků, přičemž šest z nich jsou známí sportovci. Kromě Vrbaty a Voráčka je to právě Marcel Gecov, bývalý fotbalový záložník spojený zejména se Slavií, zatímco Bořek Dočkal býval kapitánem ve Spartě a ve stejné roli se objevil i v české reprezentaci. Za národní tým bojovali i Tomáš Pekhart a Pavel Kadeřábek, tihle dva stále pokračují v aktivní kariéře.

„Když jsem ještě hrál já, poranil jsem si achilovku. Při cestě za návratem na hřiště jsem musel objet pět různých míst v Praze, místo abych se zavřel do jediného baráku a byl za čtyři hodiny se vším hotový. Někdy v tom okamžiku začala vznikat myšlenka, jejímž výsledkem je Day1,“ prozrazuje Bořek Dočkal.

„Já řešil něco podobného,“ navazuje Radim Vrbata. „Vždy během léta, kdy má NHL pauzu, jsem byl tři čtyři měsíce v Česku a připravoval se na novou sezonu, k čemuž potřebujete dobrou fyziopéči, ale také odborníky na fitness v čele s kondičními trenéry a kvalitní rehabilitací. Kvůli tomu všemu jsem jezdil na všechny možné strany a to mi pochopitelně ubíralo čas na samotný trénink.“

„Do toho měl tady Marcel rozjeté developerské projekty,“ bere si řeč opět Dočkal, „a jeden z nich byl tenhle. Stavba, o níž jsme věděli, že pokud se od začátku dobře uchopí, budeme mít na míru přesně to, co potřebujeme a co by mohli i ostatní potřebovat do budoucna.“ 

Budoucnost se stane přítomností v březnu. Ve čtyřpatrové moderní budově s velkými okny, jejímž vnitřkem prostupuje světlo a prorůstá jí v originálním architektonickém záměru industriální tovární komín, bude nabízen kompletní servis pro dosažení dlouhého a současně zdravého a aktivního života.

První den v Day1 projdou klienti, budou-li mít samozřejmě zájem, nejprve důkladnými testy, jež budou vyhodnoceny v laboratoři. Teprve potom se začnou stanovovat cíle, kupříkladu způsob a intenzita tréninku – zda je osm dřepů málo a dvanáct už moc – či doplňky stravy.

„Je dobré o každém s maximální důsledností vědět, jaký je typ člověka, jaké má předpoklady k určitému výkonu, zda je spíš sprinter, nebo vytrvalec, jakou má hladinu testosteronu, jakou kapacitu plic, jestli potřebuje vitaminy. Pokud bude chtít, může se klient dozvědět i biologický věk svých orgánů a podobně,“ líčí Gecov.

„Nejen toto budeme umět otestovat, navíc nikoho kvůli tomu nepošleme na polikliniku, ale výtahem do druhého patra.“ V tom spočívá největší přitažlivost Day1, jeho přidaná a patrně nikde jinde dostupná hodnota.

Pokud bude chtít, může se klient dozvědět i biologický věk svých orgánů a podobně.

Ne že by zde bylo objevováno cosi převratného, avšak úsilí o zdravý styl života, který bude pokud možno dlouhý, a přesto vysoce aktivní, je tady podpořeno tím nejlepším, na co lze dosáhnout, ať už jde o zařízení, suplementy, či experty.

Tohle vše je navíc obaleno moderním designem, komfortem, který má být dotažen do detailů, třeba chlazenými mentolovými ručníky, jichž je pro každého libovolný počet, prostornými šatnami nebo soukromím ve sprchách.

Nejlepší dostupné přístroje jsou demonstrovány ve fitness, vybaveném posilovacími stroji Keiser Performance a Vald Performance, které – jak tvrdí Bořek Dočkal – mají v Česku k dispozici pouze fotbalisté Sparty a Slavie čili hráči nejbohatších tuzemských klubů.

Je tu rovněž antigravitační trenažér Alter G, na němž lze při běhu snížit vlastní hmotnost dejme tomu na čtvrtinu, takže tělo není zdaleka tolik zatěžováno, což je velmi vhodné v trénincích po zranění. Zase a opět: nejde o to, že by ve fitness bylo cosi revolučního.

Vtip je v tom, že běžní klienti mohou využívat zařízení, jaké mají nejlepší celky na světě, celky z basketbalové NBA, amerického fotbalu z nejblyštivější soutěže NFL, případně fotbalová mužstva z anglické Premier League. Fitness je v přízemí, nalevo od recepce, v patrech pak health a longevity.

Mimo jiné tam najdete hypoxickou místnost, kde lze věrně simulovat trénink v libovolné nadmořské výšce, což velmi prospívá nejen tvorbě červených krvinek – může to mít vliv i na výbušnost a intenzitu trénovaného, ale také na efektivní a relativně rychlé shazování nadbytečných kil.

Samozřejmostí je kryokomora a v ní terapie mrazem, samozřejmostí jsou kádě s ledovou vodou. Zásadní jsou experti, kteří budou o klienty pečovat. Řeč přitom není jen o trenérech z vrcholového sportu a fyzioterapeutech, ale i o lékařích ve čtyřech ambulancích (které jsou vyvedeny tak, že nepřipomínají odtažité a nevlídné místnosti, jakési „základní skupenství“ tradičních ambulancí).

info Foto Michael Tomeš

Lékařský support bude mířit nejen k vylepšování kondice, ale například i ke službám v ortopedii, zajištěn je také praktický doktor, v nabídce naleznete IV terapie, infuzní podávání vysokých koncentrací vitaminů a minerálů přímo do krevního oběhu. Kterého z expertů lze už nyní jmenovitě prozradit? 

Fyzioterapeutovi Martinu Janouškovi a kondičním trenérům Martinu Iterskému či Ondřeji Ježkovi prošli rukama ti nejlepší sportovní profesionálové. I je však zlákala úroveň, vyšší level Day1, jenž v Česku dosud „nebyl k dostání“.

Gecov, Dočkal i Vrbata s ocelovou jistotou konstatují, že jde o jedny z nejlepších odborníků na trhu. Prozradí také, že studiové lekce povede Klára Pokorná, zřejmě nejuznávanější česká mistryně v této aktivitě, jež neortodoxně mixuje prvky jógy s bojovým uměním, gymnastikou a dynamickým kardiem a jejíž wellbeing značka YogaGang přerůstá v životní styl.

Radim Vrbata shrnuje: „Chceme být platformou pro lidi, kteří se zajímají o správný přístup k životu, ke svému tělu a vlastně i k duši. Těmto lidem chceme jejich snahu co nejvíce zjednodušit a současně jim dát služby pětihvězdičkového hotelu.“

Vrbata, Voráček, Gecov, Dočkal, Pekhart, Kadeřábek: hodně slušná sestava, hodně slušný tým. Polovina z šesti sportovců – ta polovina, která se sešla v Holešovicích, aby pro Forbes odtajnila projekt, jenž dosud vznikal v tichosti – se lehce ošívá z obav, ať celý příběh nevyzní jako story o naivních sportovcích, kteří házejí do bezedné díry peníze, jež na trávníku, případně na ledě vydělali.

Trio zdůrazňuje, že vše se rodilo přesně z opačné strany, než na které stojí naivita. Zkušenost a erudice z profesionálního sportu a z toho plynoucí vědomí o tom, že health club typu Day1 (nejen) v Česku chybí, přesně to byl odrazový bod ke vzniku projektu, jenž se třetí březnový den vyklube na svět.

Vrbata, Voráček, Gecov, Dočkal, Pekhart, Kadeřábek: hodně slušná sestava, hodně slušný tým. Nejlepší přitom na tomhle týmu je, že není kompletní, takže jeho součástí můžete být i vy. Tým jménem Day1 se bude ve finále skládat z pěti set členů.

To je hranice, maximální kapacita, aby bylo možné udržet individuální a nadstandardní servis pro každého. Gecov a spol. úmyslně nemluví o členství v klubu, nýbrž v týmu, protože v klubu prý jeden miluje doutníky, druhý drahá auta a jinak nemusejí mít nic společného, kdežto Day1 bude sdružovat lidi se společným zájmem o longevity, o zdravý životní styl.

„Pohybovali jsme se v týmových sportech, takže nás vždy bavila šatna, rozhodně nešlo jen o to, odehrát zápas na hřišti. Bavilo nás přijít do kabiny, být v ní společně, sdílet stejné věci, stejný životní styl, směr a tak dál. V šatně mohou vznikat sociální vazby, přátelství a dá se říct, že jsme si šatnu přenesli sem, že jsme si udělali šatnu po kariéře a teď ji chceme sdílet s novými lidmi,“ vypravuje Bořek Dočkal.

Předpokládáme, že klienti v Day1 budou mít něco společného – a nemusí to být vyloženě sport.

„Předpokládáme, že klienti v Day1 budou mít něco společného – a nemusí to být vyloženě sport. Nechci, aby to vyznělo blbě, ale myslím, že pokud si u nás budete moci dovolit členství, zřejmě jste v životě něco dokázal, někam jste se dostal. Chci říct, že nás ve vznikajícím týmu může spojovat určitý úspěch, ať už ve sportu, nebo v byznysu, případně cesta za tímto úspěchem. Podle nás se tím může vytvořit zajímavý social club,“ doplňuje Marcel Gecov.

Standardní cena za členství v týmu je 8900 korun měsíčně (avšak zájemci o hypoxickou místnost, Alter G nebo jógu nemusejí být nutně členy klubu, mohou využít jednorázový vstup). Day1 budou z logiky věci využívat i sportovní profesionálové, takže se může klidně stát, že vedle vás na páse poběží třeba hvězdný hokejový útočník David Pastrňák.

„Líbí se mi rčení používané v byznysu, které podle mě platí i ve sportu, vlastně v celém životě. A to, že áčka k sobě hledají áčka a béčka k sobě hledají céčka. Tohle motto uznávám a myslím, že ho v našem projektu zhmotňujeme,“ říká Dočkal. „Náhodný není ani název – Day1. Motivace a přesvědčení prvního dne, kdy se rozhodnete něco se svým životem udělat, jsou úžasné,“ vypravuje Gecov.

„První den cítíte sílu a nic moc jiného vás nezajímá. Ne že byste nevěděl, že to nebude těžké, moc dobře to víte, dobře před sebou vidíte překážky, ale prostě jdete s vervou do toho. Pak je velmi důležité a asi i složitější udržet si tohle nastavení po celý čas procesu. A my chceme dát lidem možnost, aby i dejme tomu po dvou letech měli stále Day1.“

Pokud je rovnou nestříleli, na góly nahrávali. Místo sítě dnes muži z Holešovic cílí na jiný terč a nahrála jim doba. „Před třemi lety, kdy jsme se o projektu začali bavit, nebylo jeho téma tak úplně longevity,“ přiznává Bořek Dočkal.

„Ale svět se posunul, lidé se o tyto věci začínají zajímat čím dál víc. Jedna stránka přitom je, kolika se dožiji, klíčové však je, v jaké kvalitě.“

Marcel Gecov: „Nemáme v plánu vymyslet lék na to, aby se lidé dožili sto dvaceti. Jdeme, jak Bořek správně říká, po kvalitě života a jsme až překvapení, kolik lidí kolem nás přesně tohle zajímá.“

Dočkal: „Nesmíte se nikdy bát přiznat, že jsou tady lidé, kteří to umějí lépe než vy. Přesně takové lidi jsme tady chtěli a přesně takové tu máme.“

Gecov: „Rozhodně jsme k ničemu nepřistoupili stylem, že nám je vše jasné. Tenhle přístup jsme neměli ani na vteřinu. Investujeme do projektu vlastní ne zrovna malé peníze, strávili jsme na něm stovky hodin, chceme sem nejlepší experty, vybavení, náčiní, všechno. Cestovali jsme kvůli tomu po světě, letěli jsme se podívat do nejlepších newyorských klubů tohoto typu. Díky tomu všemu si teď, myslím, můžeme stát za tím, co jsme vytvořili.“

Nad tím, co vytvořili, pomalu svítá. Rozbřesk přijde s rozbřeskem jara, v březnu. Nadejde den první…