skip to main content
Vzdělávání

Univerzitu Karlovu poprvé povede žena. Tomáše Zimu vystřídá Milena Králíčková

Rektorkou Univerzity Karlovy byla dnes zvolena lékařka Milena Králíčková, která ve funkci vystřídá Tomáše Zimu. Od akademického senátu získala 55 hlasů z devětašedesáti přítomných členů.

Jmenování Králíčkové musí ještě potvrdit prezident, ale až k tomu dojde, stane se lékařka vůbec první ženou v čele nejstarší a největší vysoké školy v Česku. Funkce by se měla ujmout v únoru 2022 a školu povede minimálně do roku 2026.

Dosavadní rektor Tomáš Zima skončí v lednu po osmi letech. O jeho místo se ucházel Michal Stehlík, aktuálně náměstek ředitele Národního muzea, a právě Milena Králíčková, prorektorka pro studijní záležitosti UK.

Milena Králíčková

Už před volbou bylo jasné, že ať již vyhraje ze dvou kandidátů kdokoli, změna v čele nejstarší české univerzity bude velká.

Králíčková, která pro volbu získala nominaci od šesti fakult, vystudovala medicínu na Lékařské fakultě UK v Plzni, působila na Harvardu a věnovala se vědecké dráze se zaměřením na reprodukční medicínu.

Pokud by naopak zvítězil Michal Stehlík, historik a bývalý děkan filozofické fakulty, kterého před volbou podpořily dvě fakulty, po dlouhé době by v čele univerzity zástupce humanitních věd nahradil představitele přírodovědných oborů.

Michal Stehlík, foto Národní muzeum
Reklama

Nakonec se nicméně podle akademických senátorů do čela univerzity lépe hodí Králíčková, která mezi své klíčové úkoly řadí modernizaci informačních systémů, digitalizaci univerzity a větší důraz na ekologii.

Podporuje také rozsáhlejší spolupráci mezi jednotlivými fakultami a posílení role univerzity ve veřejném životě. A klade i důraz na větší mezinárodní spolupráci a přiblížení se prestižním zahraničním univerzitám.

O jejích plánech si ostatně budete moci víc přečíst ve velkém rozhovoru, který vyjde v příštím vydání Forbes Women 18. listopadu.

Nicméně vypíchněme například to, že Králíčková plánuje zavést ucelené kurzy, takzvané microdegrees. Ty by mohli navštěvovat jak studenti, tak i kdokoli další a po jejich absolvování by získal mezinárodně uznaný certifikát, který by mohl pomoct i s uplatněním na trhu práce.

Novou rektorku ovšem čeká i vedení rozsáhlých investic, které se již dlouho chystají. Největším z projektů je plánovaná výstavba univerzitního kampusu na pražském Albertově, který by měl vyjít na téměř osm miliard korun.

Nového rektora má i Mendelova univerzita v Brně. Stal se jím prorektor pro tvůrčí činnost Vojtěch Adam, který nahradí po čtyřletém volebním období dosavadní rektorku a ekonomku Danuši Nerudovou.