Slovenský antimonopolní úřad schválil české společnosti PPF a podnikateli Mateji Okálimu vytvoření nové společnosti ITIS Holding, jejíž součástí je i provozovatel mýtného systému CzechToll a technologická společnost TollNet. Úřad o tom dnes informoval v tiskové zprávě. Souhlas vyslovil i s dalšími navrhovanými změnami ve vlastnické struktuře.

Matej Okáli je šéfem české společnosti CzechToll i její slovenské obdoby SkyToll, která provozuje mýtný systém na Slovensku. I ta má spadat pod ITIS Holding, stejně jako dodavatel platebních řešení pro dopravce PaySystem.

Český Úřad pro ochranu hospodářské soutěže začal posuzovat založení ITIS Holdingu letos na jaře. PPF o záměru informovala už letos v březnu. Cílem nového holdingu je snaha o vznik silné skupiny v oblasti inteligentních řešení pro dopravní infrastrukturu s důrazem na udržitelnost a ochranu klimatu.

Spojení zázemí několika firem by podle holdingu mělo přispět například k vývoji nové generace mýtného systému, který otevře cestu k mnohem širšímu využití také u osobních automobilů nebo automobilové dopravy v městských a příměstských zónách.

Nový systém by mohl mít využití například ve městech, kde by mohl poskytovat platformu pro parkování, regulaci dopravy nebo zlepšování plynulosti dopravy.

Firmu CzechToll založila skupina PPF jako součást svých plánů v oblasti telekomunikační infrastruktury. Od konce roku 2019 společnost provozuje mýtný systém v České republice. Partnerský SkyToll provozuje mýto na Slovensku od roku 2010, od roku 2015 pak na Slovensku provozuje také systém elektronických známek pro osobní auta. Obě firmy spolupracovaly rovněž na vybudování tuzemského mýtného systému.

Technologická společnost TollNet vyvíjí v Praze a Benešově produkty pro zpoplatňování infrastruktury a je jedním z největších producentů palubních jednotek na světě. PaySystem poskytuje řešení bezhotovostních plateb mýtného pro dopravce na území České republiky a Slovenska.