„Rozdíl mezi úspěšnými a velmi úspěšnými spočívá v tom, že velmi úspěšní lidé říkají ne téměř na vše,“ tvrdí finančník a třetí nejbohatší muž planety Warren Buffett. Jak si ale správně určit, čemu věnovat pozornost a co naopak z agendy vypustit? 

Pomoct by vám mohl jeho jednoduchý tříkrokový postup, se kterým se svěřil svému osobnímu pilotovi Miku Flintovi, když jím byl požádán o kariérní radu. Vše, co budete potřebovat, je papír, tužka a ochota škrtat. Jste připraveni? 

Krok č. 1

Warren Buffett instruoval Flinta, aby si na volný list papíru sepsal 25 kariérních cílů. Pokud se cítíte kariérně naplněni, můžete místo toho sepsat klidně jen 25 věcí, které musíte v nadcházejícím týdnu zvládnout. Nebojte se míchat pracovní, osobní a rodinné záležitosti. Zdá se vám to moc? Uvidíte, že pětadvacítku naplníte.

Krok č. 2

Druhý krok je takzvaně vyřazovací. Projděte svůj seznam a vyberte z něj pět nejdůležitějších úkolů, kterým budete věnovat pozornost. Buďte nemilosrdní, zakroužkujte jen opravdu nejdůležitější úkoly. A nezapomínejte, že nejdůležitější nemusí nutně znamenat nejurgentnější. Zakroužkované přepište na další papír a na ještě jeden pak uveďte zbylou dvacítku nekroužkovaných.

Krok č. 3

Máte před sebou dva papíry, dva seznamy. První s pěti vybranými položkami a druhý s těmi, které se do nejužšího výběru nedostaly. Když se Buffett zeptal Flinta, co udělá s těmi 20 položkami, odvětil: „Nejsou sice mezi vybranými, ale stejně jim budu věnovat pozornost, jakmile na ně přijde řada nebo až se mi budou tematicky překrývat.“

Na to Buffett odpověděl: „Ne, tak to přesně být nemá, Miku. Vše, co jsi nezakroužkoval, se nyní stává seznamem věcí, kterým se musíš za každou cenu vyhnout. Vrátit se k nim můžeš, až splníš všechny položky z prvního papíru.“

Jednoduché, že? Díky tomuto cvičení vyřadíte z agendy úkoly, které vám jen poskytují falešný pocit produktivity, a naučíte se soustředit na to důležité.